"Въпрос на мениджмънт и желание е дали ТЕЦ "Варна" да работи, или да върви към закриване, зависи изцяло от частния инвеститор". Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев по време на изслушването му в енергийната комисия в парламента.
Той акцентира на това, че е изключително важно работниците, както и синдикатите, да поискат от инвеститора равносметка, защо за този дълъг период, от както те са собственици в ТЕЦ "Варна", не са направени инвестиции за спазване на изискванията за чиста околна среда и не са изградени сероочистващи инсталации.
По думите на министъра единствено предприемачът е този, който е отговорен, както към държавата да спазва законодателството й, така и пред хората, които работят в неговото предприятие.
По повод искането от страна на собствениците на ТЕЦ "Варна" - чешкото дружество ЧЕЗ, да има държавна гаранция при евентуална инвестиция от тяхна страна, Стойнев припомни, че се прави всичко възможно през 2015 г. да се либерализира пазара.
"Предвид това е невъзможно да имаме нови дългосрочни договори за изпълнение. Всеки един инвеститор трябва на конкурентен принцип да се състезава с другите предприятия", допълни министърът.
На въпрос за позицията на България за проекта "Южен поток" Драгомир Стойнев увери, че всички министри през, чиито страни преминава газопровода са се обединили около тезата, че работата не трябва да спира, тъй като това е един важен стратегически проект за Европа.
"Газопроводът е от съществено значение за сигурността на доставките на природен газ за страната", каза още Стойнев.
"Дадохме мандат на Европейската комисия в преговорите с Русия, защото искаме проектът да се реализира, като всички страни, през които преминава, получат разрешителни, а не всяка да води отделни преговори. Италия, Австрия, Унгария, Словения, Гърция и Хърватия - всички тези държави настояват за сигурност на енергийните доставки на природен газ, защото без нея не бихме могли да говорим за конкурентоспособна икономика", категоричен е министърът.