През следващите 15–20 години ще има изключително търсене на електроенергия. Затова трябва да се помисли за бъдещето осигуряване и на българските граждани. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев пред БНТ.
По думите му е важно системата да се успокои и да има нов финансов поток в енергийната ни система, за да се постигне стабилна база. На основата на това ще се изготви анализ на актуалното състояние на енергетиката. Следващата стъпка, която ще се предприеме, е да се изготви стратегия и да се води политика за оздравяване на системата.
Според него до около 3 месеца ще отнеме разделянето на ЕСО от НЕК. Срокът ще е малко по-дълъг, тъй като служебното правителство не си е свършило работата. По думите му, ако служебният кабинет на Марин Райков си е било свършило работата, разделянето е можело да стане и до месец и половина.
По думите му се прави всичко възможно да не бъде наложена санкция от ЕК, но страната ни е под потенциална заплаха.
Относно кадровите смени в енергетиката Стойнев посочи, че разликата с управлението на ГЕРБ е, че в сега няма политически назначения.
"При нас няма калинки. Ако стане авария, хората трябва да имат опит, за да управляват риска", посочи министърът.
Относно отстраняването на Георги Христозов от Български енергиен холдинг (БЕХ) министърът посочи, че какво ще е бъдещето му, ще зависи от служителите по сигурността на информацията. Миналата седмица прокуратурата поиска Христозов да бъде уволнен като председател на Съвета на директорите на БЕХ. Той пое поста ден по-рано. Причина за действията бе липсата на право на достъп до информация, което било задължително за длъжността.
Министърът коментира още, че опасенията на бизнеса, че произведената енергия от АЕЦ "Козлодуй" ще бъде само за износ, са неоснователни. Според него българите трябва да се възползват от евтината електроенергия, произвеждана от централата. Той посочи, че високата такса за пренос не позволява да се изнася електроенергия, но допълни, че в момента се обсъжда нейното поевтиняване.
По думите му е разговарял с всички производители на електроенергия, като им е обяснил, че ситуацията в енергетиката е толкова тежка, че "или заедно изплуваме, или заедно потъваме".
Стойнев попита защо е плащано за консултантски услуги за АЕЦ "Белене", при положение че проектът е бил замразен. Той посочи, че изразходваната сума е много по-голяма от очакваните 2 млн. лв. По думите му в момента е възложена проверка, която ще покаже каква е точната сума, а виновните ще понесат отговорността си.
Стойнев посочи, че макар договорът да е сключен по времето на ГЕРБ, служебният енергиен министър Асен Василев е бил наясно какво се случва, защото е получавал електронни фактури, но не е предприел никакви действия.
Той попита бившите управляващи от кабинета на Бойко Борисов защо са подписали шест анекса към договора за изграждане на втора атомна централа, след като през цялото време говорили, че това не е проект, а "един гьол".
"Популизъм е да се говори, че АЕЦ "Белене" е един гьол, и успоредно с това да се наливат пари там", посочи министърът.
Той бе категоричен, че ако се намери нещо, свързано с далавери по време на неговото управление, ще си подаде оставката.
"Да, има големи интереси и има хора, които стимулират протестите, само за да не се изпълнят промените в енергетиката. Неслучайно има и бизнесмени, и хора от служебното правителство, които не искат да се случат промените в енергетиката. Апелирам и президентът, и ГЕРБ да подкрепят закона, защото той е за доброто на хората", призова Стойнев.
Според него на този етап не се очакват промени в състава на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), от която също зависи да се приеме по-ниската цена на тока.
Министърът бе категоричен, че няма да има втора процедура за приватизация на ВМЗ-Сопот, тъй като предприятието било структуроопределящо.
Относно разпределянето на функциите с третия вицепремиер в кабинета Даниела Бобева, Стойнев посочи, че отношенията им са много добри. По думите му целта й била отгоре да наблюдава икономическата политика във всички сфери. Той припомни, че едни от първите срещи на премиера Оламен Орешарски е била именно с бизнеса.
Стойнев посочи, че не всички работодателски организации са поискали оставката на министър-председателя, като допълни, че много претендират за това, че са най-големите. Според него КРИБ не е най-голямата работодателска организация, за каквато те самите с епосочиха преди дни.
"Странно е, може би те са притеснени, че някакви интереси ще бъдат застъпени. Няма и месец, а те казаха, че правителството не работи, а навсякъде се дава толеранс от 3 месеца. Моята врата е винаги отворена към тях", посочи Стойнев.