Продуктите и стоките ще поскъпнат с не повече от 2%. Всички приказки за шоково увеличение на цените заради по-високата цена на тока са неоправдани. Това мнение изрази председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Едуард Стойчев пред БНР.
Според него поскъпването на тока и природния газ вече е влязло в цените на едро и на дребно преди то да влезе в сила от 1 юли.
Производителите обаче са на друго мнение, пише Econ.bg. По-скъпият ток ще доведе до по-високи цени на колбасите на българския пазар, коментира председателят на Асоциацията на месопреработвателите в България Кирил Вътев, но не се ангажира да каже с какъв процент ще бъде ръстът.
През последните две години трайно се е променила тенденцията за консумация на месни продукти. Вместо на деликатесните продукти, българите все повече наблягат на възможно най-евтините малотрайни колбаси, констатират от асоциацията.
Аналогична е ситуацията при млечните продукти. 60% от продажбите в сектора се генерират от продукти, произведени с палмово масло, информира от своя страна председателят на Асоциацията на млекопреработвателите в България (АМБ) Димитър Зоров. По думите му, производителите не могат да си позволят да вдигнат цените, затова ще им се наложи да продават на границата на производствените разходи. Възможно е те дори да са на загуба в някаква степен.
Увеличението в цената на тока засега няма да доведе до поскъпване на хляба, обяви вчера Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България и председател на Консултативния съвет по зърното.