Централно и източноевропейските страни-членки на Европейския съюз посрещнаха хладно предложението на Германия и Франция за създаване на своеобразен фискален съюз в рамките на еврозоната, пише АФП.
На 11 март лидерите на страните-членки на еврозоната ще проведат извънредна среща, по време на която ще дискутират идеята. В нея има предложение за единна база на корпоративния данък, конституционна промяна за всяка страна-член на еврозоната, "връзваща" съотношението между публичния дълг и възможността за вземане на заеми от държавата, единна пенсионна възраст, както и елиминация на увеличението на заплатите в съотношение с ръста на инфлацията.
Параметрите на френско-германското предложение обаче изобщо не се харесват на 10-те страни-членки на ЕС, които не влизат в еврозоната. Най-отявлено недоволство демонстрира Полша в лицето на премиера си Доналд Туск. Според него приемането на това предложение означава превръщането на Европа в "магистрала с две платна – едно за по-бързите и едно за по-бавните".
Засега Полша и Чехия – две от най-големите икономики извън еврозоната, не бързат да влязат във валутния съюз на ЕС. Варшава говори за присъединяване едва към 2015 година, а Чехия дори не оповестява дата, като се говори, че такава ще се насрочи чак през 2014 година.