Възможност за преразпределяне на пазара, изгонване на чуждите търговски вериги и заемането на местата им от местни играчи видяха от Сдружението за модерна търговия (СМТ) в предложенията за промяна в Закона за защита на конкуренцията. Според изпълнителният директор на организацията Йордан Матеев новата нормативна уредба ще доведе до изгонване на чуждестранните инвеститори в сектора у нас, а на тяхно място ще се настанят местни дружества, които имат достатъчно влияние и ще могат да работят без проблем в условията на жестока регулация, съобщи БТА.
Това няма да бъдат обаче единствените последствия, ако измененията в закона бъдат прието в настоящия вид. Според Матеев те ще имат негативен ефект и върху българските производители. Доставките на техни стоки в магазините ще намалеят, същото ще се отнася и за износа им в чужбина и така в крайна сметка някои от тези фирми или стопани ще бъдат доведени до фалит, смятат от СМТ.
Преки негативи обаче ще има и върху самите потребители. Според прогнозите на Матеев те ще се наложи да купуват по-скъпи стоки. Той даде пример с Франция, където преди време е бил въведен подобен закон. Ефектът от него е бил 8% увеличение на цените. Възможно е да се увеличи и сивия сектор, което пък ще се отрази негативно върху бюджета и увеличаването на Брутния ни вътрешен продукт, смятат от СМТ.
Най-добрият вариант за изчистване на отношенията в бранша, както и между самите производители и търговските вериги, е саморегулацията, става ясно от думите на Матеев. В тази връзка вече са били подписани редица споразумения между различни браншови организации и бизнес структури за спазване на добрите търговски практики.
Най-доброто решение за избягване на проблемите между производители и търговци е създаването на специален омбудсман, става ясно от думите на Йордан Матеев. Той смята за добър вариант предложението на депутата от ГЕРБ Делян Добрев да се формира помирителна комисия към министъра на земеделието и храните. Този орган трябва да разрешава споровете за нелоялни търговски практики между всички участници по веригата на доставката на храни. И то още преди да се стигнало до жалби в Комисията за защита на конкуренцията, дела в съда и т.н., смята Матеев.