Програмата за развитието на селските региони не е спряна. В понеделник ще пуснем заповедта за отварянето на поредния прием по тази програма – мярка 6-3 за създаване и развитие на малки предприятия – с бюджет от 30 млн. евро. Това съобщи по БНР министърът на Земеделието Десислава Танева.
Повод за коментара на агроминистъра стана разразилата се напоследък дискусия около спрени плащания по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) за стария програмен период. БСП цитира писмо от ЕК до България, в което според лидера на партията Корнелия Нинова Брюксел ни уведомява за спиране на плащания заради множество злоупотреби по проекти от програмата. Нинова обвини директно управляващите в кражба на земеделски средства от ЕС, похарчени не по предназначение.
"Единият милиард и 100 милиона евро, който стана нарицателен, са средствата, разплатени по старата Селска програма, която е приключила и няма как да бъде спряна вече, и които средства са възстановени от ЕК миналата година съгласно правилата за приключване на програмата - без една много малка част за възстановяване на някои разходи и уравняването на сметките. Колко малка ще зависи от това как ще приключат определени процедури, но тук говорим за няколко милиона евро. Сумата - дали ще бъде 2 или 3 милиона, ще бъде невъзстановена от следващото възстановяване, което има държавата, а българската държава следва да си ги вземе от тези бенефициенти, от чието прилагане на програмата, ни е наложена тази санкция", каза земеделският министър.
По думите й поводът за неразплатените още пари не е заради Сертифициращия орган, който вече бил признат, а заради доклада на този орган относно уравняването на сметките на разплащателните агенции на България на разходите, финанирани от Европейския фонд за гарантиране на земеделието.
"Този доклад, който се прави от сертифициращия орган на всяка от страните на практика показва на Комисията правилността на разходването на европейския бюджет, процента грешка при прилагане. И когато този доклад се приеме от Комисията, санкции няма. В нашия случай, както и на още две държави - Франция и Италия, трябва да се извършат допълнителни действия, тъй като Комисията има претенции в нашия случай за процента на извадката, върху които са правени проверките", посочи още Танева.
"Какъвто и да е резултатът от последващите действия, ние не можем да говорим за възстановяване или за санкция, или за каквото и да е в този смисъл, в размер на 1.1 млрд. лв. Говорим за това дали ще има някаква санкция или не", продължи тя.
По думите й "пречката е само процедурна итя не е породила подобен обществен отзвук или дебат във Франция и Италия. Колкото до парите, които вече са разплатени на бенефициентите и възстановени от Комисията, няма никакъв риск, увери земеделският министър.