Токът по-евтин от 1 януари 2014 г.

ДКЕВР прогнозира да бъде намалена по-осезателно нощната тарифа - с около 10%, а дневната - с 1%

по статията работи: Кремена Бедерева | 20.12.2013 | 14:05

От 1 януари 2014 г. цените на електроенергията ще бъдат намалени. Това съобщиха от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), след като бяха намерени резерви за намалението.

Това обяви на първата си пресконференция председателят на ДКЕВР Боян Боев. Комисията прогнозира да бъде намалена по-осезателно нощната тарифа - с около 10%, а дневната - с 1%.

За бизнеса понижението на крайната цена на тока ще е около 1,5%. Ще бъде проведено обществено обсъждане на 27 декември, а крайното си решение комисията ще вземе на 30 декември, обяви Боев. Той съобщи още, че вече е факт разделянето на НЕК от ЕСО, уточнява БТА.

Боев посочи, че анализите за предстоящото намаление на цените на електроенергията са започнали още от времето на Анжела Тонева, която миналата седмица подаде оставка като председател на ДКЕВР заради "голямото напрежение" в комисията.

За да се оздрави НЕК, цената на електроенергията от обществения доставчик, която ЕРП-тата купуват, е увеличена от приблизително 95 лв. на 100,43 стотинки, като в резултат на това в компанията, изпаднала в тежко финансово положение, ще се влеят 120 млн. лв. Намирането на резерви в ЕРП-тата е вследствие на независимо експертно становище.

Очаква се в края на март ДКЕВР да вземе решение относно издаването на лиценз за създаването на електроенергийната борса - ход, който се очаква от много години.

Още в началото на следващата година комисията започва проверки на трите електроразпределителни компании – ЧЕЗ, EVN и "Енерго-Про". Инспекции ще има и на ЕРП "Златни пясъци" и на "Топлофикация София". След тях такива проверки ще бъдат направени "и на останалите участници по веригата".


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


36 reni angelova 20.12.2013 | 19:06
И ти си права, докато не се усети намаление в сметката по - добре да няма празни надежди.
35 reni angelova 20.12.2013 | 19:05
Ще ползваме повече нощната енергия, само с готвенето няма да стане. Пералня и бойлер става, за да пестим енергия.
34 Баба Пъша 20.12.2013 | 17:00
Надявам се наистина токът да стане по - евтин.. Лошите енергийни сделки през годините, ни доведоха до там, да плащаме толкова скъп ток .
33 Рая Дочева 20.12.2013 | 16:58
Това да ви кажа страшно много ме съмнява .
32 Рижавата Златка 20.12.2013 | 16:52
Когато стане факт и ми се отрази на месечната сметка тогава повярвам че цената на тока е намалена. Дано да се случи, не иска обаче да ес надявам напразно.
31 Старата Госпожа 20.12.2013 | 16:48
"Токът по-евтин от 1 януари 2014 г. " - Той ще е по- евтин, но както пише тук, само с 1 %, което е капка в морето и изобщо няма да се усети от гражданите .
30 Ivelina Chervenkova 20.12.2013 | 16:48
Естествено, винаги когато се качва става по най-тихият начин и след това се чудим от къде са ни толкова големи сметките за ток. Да намалят и дневната тарифа.
29 ваня иванова 20.12.2013 | 16:44
Хубаво е, че нощната тарифа пада, но този един процент за дневната е направо подигравателно, колкото само да се каже, че има намаление.
28 Straight Whisky 20.12.2013 | 16:38
ОГРОМНА дискусия за 1% намаление. Популистко! А като го качват е тихомълком...
27 чичо съби 20.12.2013 | 16:37
Дано наистина това намаление на цената на тока се случи, защото повечето хора в България, едвам свързват двата края и им е много трудно да си плащат сметките за ток .
26 северозападнала мома 20.12.2013 | 15:54
Това е добра новина и много хора, които искат да намалят сметките си могат да се възползват. Е, не е най-удобното нещо, но все е нещо.
25 нелепо съвпадение 20.12.2013 | 15:27
Честно казано не ми се вярва това да е истина . Токът у нас е много скъп и в последните години става все по - трудно на хората да си плащат сметките .
24 Никол Георгиева 20.12.2013 | 15:14
Именно, но няма проблеми , ако печката ти е вътре, само че на мен ми е много трудно да стоя до поред нощ и да готвя или пера, а и все пак трябва да се съобразяваме с комшиите.
23 Milata Mila 20.12.2013 | 15:11
супер това е много дорбе :)
22 Sasho Hristov 20.12.2013 | 15:06
Пак е някакъв реверанс към хората, макар че вчера цъфта Делян Добрев и каза, че сега видите ли заради Южен поток токът цяла да скочи. Всеки си тълкува нещата, както на него му е изгодно.
21 Krist Novoselic 20.12.2013 | 15:00
Аз вече не вярвам на подобни новини , защото през последните години токът винаги е поскъпвал, вместо да поевтинява . Както се казва, до като не видя, не вярвам .
20 Косе Босе 20.12.2013 | 14:54
Бреййй, яко! :) дано да има още намаления :)
19 Janeta Ivanova 20.12.2013 | 14:50
Не е много, но все пак е нещо, дано намалението на цената на тока да се усети и от крайните потребители, защото последните две сметки за ток бяха направо шокиращи.
18 печено агнешко 20.12.2013 | 14:27
надявам се през новата година да има още няколко намаления, защото това може само да радва хората. нека хората да се радват на тези намаления.
17 тримилиона четиригодини 20.12.2013 | 14:27
това може да бъде нещо като новогодишен подарък и може да зарадва страшно много хора. дано това да продължава и занапред.
16 David Hayemaker 20.12.2013 | 14:26
Тепърва ще има някакво развитие по въпроса и ще си проличи по месечните ни сметки какво става. Иначе за нощната енергия е идеално, защото аз оставям климатика да работи докато спя.
15 Кеворк Надупян 20.12.2013 | 14:26
радвам се, че се получават такива намаления, защото това може само да радва хората по празниците. дано през новата година да имаме още такива намаления.
14 Картин Марбовски 20.12.2013 | 14:26
това е една много добра новина и това няма как да не ме радва. дано занапред да продължават да намаляват цената на тока, защото това може да бъде много добре.
13 известна личност 20.12.2013 | 14:25
То много хора така си правят сметката, ама не осъзнават, че през нощта е по-студено времето и се изразходва повече енергия от ел. уредите. Сметката се губи един вид :).
12 david copperfield 20.12.2013 | 14:24
Няма да е лошо да се случи наистина. Определено имаме нужда да плащаме по-евтин ток и няма никаква нужда просто да се плащат по-скъпи сметки за ток.
11 властен олигарх 20.12.2013 | 14:20
Време беше ДКЕВР да слуши на народа, а не на измамниците от "ЧЕЗ", "Енерго ПРО" и "ЕВН". Досега беше така и виждаме какви сметки плащахме миналата зима.
10 властен олигарх 20.12.2013 | 14:20
Време беше ДКЕВР да слуши на народа, а не на измамниците от "ЧЕЗ", "Енерго ПРО" и "ЕВН". Досега беше така и виждаме какви сметки плащахме миналата зима.
9 властен олигарх 20.12.2013 | 14:20
Време беше ДКЕВР да слуши на народа, а не на измамниците от "ЧЕЗ", "Енерго ПРО" и "ЕВН". Досега беше така и виждаме какви сметки плащахме миналата зима.
8 David Hayemaker 20.12.2013 | 14:19
"Намирането на резерви в ЕРП-тата е вследствие на независимо експертно становище." - Ще видим в крайна сметка какво са ни приготвили и няма спор, че ще се получи много голям спор, защото ЕРП-тата няма да са съгласни.
7 известна личност 20.12.2013 | 14:19
Няма да е лошо да падне цената на електричеството наистина. Така много хора ще бъдат доволни от всичко това, което се случва и няма да е лошо да има развитие.
6 david copperfield 20.12.2013 | 14:18
Ще пускаме перални, климатици, бойлер и т.н. през нощта значи :). Определено българина се научи да пести от енергия и вода в последно време и си прави сметката вече.
5 известна личност 20.12.2013 | 14:17
"ДКЕВР прогнозира да бъде намалена по-осезателно нощната тарифа - с около 10%, а дневната - с 1%" - Няма да е лошо да мине предложението наистина и ако се случи, това ще е много добра новина за всички българи.
4 david copperfield 20.12.2013 | 14:17
Няма да е лошо да се случи това наистина. Определено цената на тока през последните 2 години беше качвана, без да има някаква нужда от това изобщо.
3 Ема Маринова 20.12.2013 | 14:13
А дано,ама надали...
2 Marti Aleksieva 20.12.2013 | 14:11
Значи започвам на нощната енергия да готвя и да пера и само нощно време да си пускам печката, а защо не премахнат и някой такси??
1 Пламена Недялкова 20.12.2013 | 14:09
Дано наистина да поевтинее .

ТВ програма

Кино

Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.