В момента България реализира износ от близо 16 млрд. евро годишно. Това каза пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчко Трайков.
Според него е важно да нараства и вътрешното потребление в страната, но е важно и когато износът продължи да бъде локомотивът на икономическото развитие.
45% от износът на България отива основно за страните в Европейския съюз и в тази връзка икономическата съдба на страната ни е свързана с тази на ЕС като цяло, посочи Трайков. Той добави, че знаците оттам не са нито само положителни, нито само отрицателни и трябва да сме готови с различни варианти на действие.
Икономическият министър изрази надежда, че гръцката криза е намерила разумно решение като се има предвид, че ще трябва да поеме своите отговорности да направи конструктивни действия, каквито е направила България преди години с приватизации, съкратени разходи и ограничени плащания. Той заяви, че това се очаква от Гърция и страната ни е готова да помогне с опит, ако се наложи. Решения, обаче, които не включват тези мерки не са приемливи, поясни министър Трайков.
Бюджетът на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) остава без промяна спрямо миналата година, дори в номинална стойност е повече, за да се компенсира работата на единното звено за управление на подземните богатства.
Трайков заяви, че никога не се е оплаквал от бюджета на министерството, но е важно в централния бюджет да бъдат предвидени средства за подкрепа на инвеститори според закона за насърчаване на инвестициите и за подкрепа на иновации.
Има шанс средствата за иновации да бъдат получени в бюджета през следващата година, обясни още Трайков.
Българският енергиен холдинг (БЕХ) в значителна степен вече е преструктуриран и това, което се очаквало от него като качество на процедурите и методологията вече е факт. Това може да се види във финансовите резултати на дружествата и на самия холдинг, подчерта министърът.
През следващата година предстоят структурни промени в Електроенергийния системен оператор и по-специално обособяването му като самостоятелно дружество, каза Трайчо Трайков.
Трайчо Трайков коментира и темата за увеличаването на минималната работна заплата, изказана от социалното министерство вчера (24 октомври). "Всичко ще бъде наред, когато България стане страна в горната половина на доходите на ЕС, дотогава сме длъжни да сме изключително внимателни с финансовата политика", обясни той.
Това разбира се не изключва вниманието към социалната мрежа - социалните плащания, където са оправдани, следва да бъдат периодично осъвременявани, допълни обаче Трайков. Той коментира още, че безспорно минималната работна заплата е много ниска и е редно хората с минимални доходи да получават повече
Трайков е на мнение, че трябва да се стигне и до облекчаване на режимите за почасова работа с формирането на почасова ставка и системата да работи с допълнителни облекчения. Напоследък все по-често компаниите избират да увеличат извънредния труд, а не да наемат допълнително работници, като една от причините е трудността при намирането на почасова работна ръка, допълни още той.