Три японски фирми изразиха желание да инвестират у нас по време на българо-японски инвестиционен форум в Токио, в който участва министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Японската компания "Фуджикура", която произвежда авточасти и кабелно оборудване, се заинтересува от възможностите за бизнес в България. "Сумитомо Кемикъл" ще проучи възможностите за инвестиции в селското стопанство у нас. Японският представител на електронната индустрия "Мурата" заяви желанието си да сключи споразумение със "София тех парк", за да разработва своята продукция у нас.
"Фуджикура" има пет предприятия в Европа. В момента фирмата търси 6 хил. кв. метра, за да разшири бизнеса си и България може да се окаже отлична дестинация за това, информира МИЕТ.
Производителят на химикали "Сумитомо Кемикъл" включва повече от 100 дъщерни дружества и филиали, работещи в пет сектора – основни химически вещества, нефтопродукти, химикали, свързани с информационните технологии, здравеопазване и фармацевтични продукти. Негови представители заявиха, че са заинтересовани от възможностите за бизнес в страната и със съдействието на БАИ ще проучат перспективите да инвестират в българското селско стопанство.
"Мурата" произвежда повече от 100 от компонентите за всеки телефон. Компанията, която има годишен оборот от 9 млрд. евро, вече си партнира с няколко научни института у нас.
Генералният директор на дирекция "Европа" в Министерството на външните работи Тойохиса Кодзуки подчерта, че условията за бизнес в България са отлични за японските фирми. По неговите думи след земетресението от март 2011 г. много японски компании изпитват затруднения, а България е отлична възможност за преместване на тяхното производство.
Бившият посланик на Япония у нас Каичиро Фукуи подчерта пред участниците във форума, че в момента България е една от най-добрите по макроикономически показатели в ЕС. "Икономическата среда в страната е прозрачна и предвидима, българите са изключително добре квалифицирани, инфраструктурата се подобрява значително", каза Фукуи, който е председател на Японо-българския икономически съвет.
"Смятам, че трябва да инвестирате сега и съм сигурен, че ще оцените България като привлекателна дестинация", заключи Каичиро Фукуи.
Найджъл Томсън, изпълнителен директор на отдел "Планиране" в "Язаки" каза, че наличието на квалифицирана работна ръка, развитите транспортни връзки и ключовото географско положение на България като отправна точка към трети страни са от голямо значение за развитието на бизнеса на компанията.
"Язаки" произвежда кабелно оборудване за автомобилната индустрия в Ямбол и вече е инвестирала повече от 60 млн. лева у нас. "За нашата компания България остава инвестиционна дестинация с едно от икономически най-изгодните производства", каза още Найджъл Томсън.
Според Зоя Паунова от "Астра Зенека" най-важни за инвестиционния успех на компанията са три елемента – талантливите и лоялни служители, финансовата стабилност и данъчната политка на правителството.
"България предлага най-добрата среда за инвестиции в Европа", каза Добрев пред участниците във форума. "Най-ниският подоходен данък, втората най-ниска цена на електроенергията, най-ниският наем за офиси в Европа допълват макроикономическата стабилност и стратегическото географско положение на страната и я превръщат в подходяща инвестиционна дестинация".
Икономическият министър даде примери пред японските си домакини за част от световните гиганти, които вече са избрали нашата страна за своя бизнес – HP, Liebherr, Lufthansa Technik, SAP, Aurubis и други вече работят в България. Към нашата страна проявяват интерес и най-големите компании в областта на аутсорсинга. В момента БАИ работи по повече от 9 проекта на европейски компании, които искат да преместят аутсорсинг бизнеса си в България, заключи Добрев.
Повече от сто японски компании присъстваха на форума, за да се запознаят с предимствата на страната ни като инвестиционна дестинация.