Ръстът на "лошите" кредити доведе до сериозен ръст и на принудителното изпълнение. За длъжниците обаче винаги е по-добре сами да намерят вариант за разрешаване на проблемите и да не се стига до принудителна продажба.
Ако става въпрос за недвижим имот, публичната продан може да бъде изключително бавна, както и да не се постигне добра цена. Така на длъжника му остава да изплаща една голяма част от дълга, като той губи и по-голямата част от доходите си, за да изплаща остатъка от кредита.
При реализирането на пазара на недвижимо имущество с цел погасяване на задължения, освен директната продажба, има вариант и за организиране на частен търг. Това е масова практика в развитите икономики, но у нас е сравнително непознат начин за продажба на имоти.
В онлайн пространството има търгове само за по-масови стоки, а и в близко бъдеще ефективните търгове за недвижима собственост няма да се среща често. Развитие на пазарната ниша обаче може да се очаква, след като са проведени няколко успешни "тестове" за пазара, прогнозира основателят на targ.bg Георги Палпурин.
Как се организира частен търг на имот? Организацията е въпрос на гледна точка на самия собственик – той определя цената, сроковете и останалите условия, в зависимост от неговите цели. Но има няколко "трика", с които търгът може да има успешен финал и да се постигне добра крайна цена.
За предпочитане е на частен търг да се предлагат по-масови имоти – най-вече жилища с атрактивни качества. За да достигне офертата до максимален брой потребители, обаче е важно да се заложи на пълното и точно описание на обекта и добрата презентация.
Продавачът трябва да се е съобразил с активността на пазара, както и да е изготвил ясни, точни и конкретни правила на търга, така че да не затруднява излишно потенциалните купувачи. Редно е правилата да се съдържат в описанието на имота: да се посочи крайният срок на офертата, денят, часът и мястото на провеждане на самия търг, възможностите за оглед на имота.
Добре е всички необходими документи за изповядването на сделка с имот да бъдат подготвени предварително. Идеята е в деня на наддаването всички документи да са налични, за да може спечелилият да подпише предварителен договор.
Цената също се формира по лична преценка на продавача, съобразно качествата на имота, средните офертни цени към момента за такъв тип имоти, предлагането, търсенето, нагласите на пазара и т. н. Най-важното е тя да бъде атрактивна, да предизвика купувачите – така, с течение на наддаването, може да се постигне и значително по-висока крайна цена от очакваната.