Ниското заплащане на произведеното и липсата на адекватен закон, който да регулира цените и взаимоотношенията между производители на тютюн и изкупвачи, кара все повече хора да се отказват от тютюнопроизводството.
Това каза за Радио "Фокус’’ - Пирин Иван Сабахлъков, председател на сдружение "Басма". Съвкупността от тези фактори влияят изключително демотивиращо на хората от община Гоце Делчев и все повече от тях се отказват, тръгвайки по дългия и не лек път на имигранти, коментира Сабахлъков.
"Производството не просто намалява, то изчезва", допълни председателят на сдружение "Басма".
Още миналият месец председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ) Цветан Филев заяви, че се прави всичко възможно минималният осигурителен праг за тютюнопроизводителите да остане такъв, какъвто е сега.
"По-малко от година, в декември 2014 година, ние се договорихме с правителството, с помощта на министъра на земеделието госпожа Танева, минималният осигурителен праг от 240 лева да не се вдига на 420 лева, а на 300 лева и държим това да остане така. Както беше актуално през 2015 година, такава да е ситуацията и през 2016 година", коментира Филев.
По думите на председателя на НАТ факт е, че "доходите на тютюнопроизводителите от страната бележат спад по отношение на изкупни цени на тютюна и по отношение на работни заплати. Затова ние държим твърдо на позицията да останат от тази година, 2015 година, минималният осигурителен праг да остане на 300 лева. И други аргументи имаме – че тютюнопроизводството предимно се развива в региони, където почвите са нископродуктивни, наклонени терени. И най-големият ни аргумент е, че с тютюнопроизводство се занимават най-дребните и малоимотни земеделски стопани от страната, които така или иначе, поради този факт, че са такива, не могат да се възползват от много голям набор от мерки и схеми от развитието на селските региони, от мерки и схеми от европроекти и програми. Така че, мисля си, че сега в този момент, когато сме на старта на изкупната кампания на реколта 2015 година, въобще не е удобен моментът да се вдига минималният осигурителен праг.", подчерта Филев.
Тютюнопроизводителите са изпратили писмо до премиера Бойко Борисов с искането си. По думите на Цветан Филев увеличаването на осигурителния праг би накарало голяма част от тютюнопроизводителите да "минат в сивия сектор".