Бившият посланик на САЩ у нас Нанси Макълдауни е обсъждала с български официални лица изграждането на втора българска рафинерия, средна по размери, но която да конкурира "Лукойл Нефтохим", както и второ газово хранилище.
Това става ясно от публикуваната в Wikileaks поверителна грама до Държавния департамент и озаглавена "България се самоизмъква от енергийната дупка", цитирана от сайта "Биволъ".
От грамата обаче не става ясно кои са точно официалните български лица, на какво ниво са водени разговорите по темата, но затова пък американците са предложили техническа помощ и включване на американски фирми в проекта.
Прозрачност, елиминиране на посредниците, разнообразяване на енергийните източници, развиване на възобновяемите източници на енергия и енергийната ефективност - това са четирите послания на САЩ към България в разгара на газовата криза през зимата на 2009 г.
Енергийният сектор в България е характеризиран като "мътно блато". Посланик Макълдауни смята, че спирането на газа от Русия дава шанс на България да се отърси от близо 100% зависимост от руските енергийни доставки и да се освободи от "свързани с Русия приближени лица и паразити, които се хранят от наеми".
Макълдауни предупреждава, че руските интереси и посредниците ще окажат съпротива, но "все пак се отваря една възможност".
От цитираната грама на посланик Макълдауни се разбира, че целите на САЩ в България са мащабни, но "реална промяна на начина, по който България извършва всичко в енергийния сектор" очевидно не е постигната повече от две години след газовата криза.
Уикилийкс разкрива, че руската енергийна политика спрямо България и други страни се свежда до груб шантаж и заплахи за спиране на енергийните доставки. Конкретно за България това става ясно от оплакванията пред американските посланици на двама български премиери: Сергей Станишев през 2006 г. и Бойко Борисов през 2009 г.