Проверяващите от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) са констатирали през миналата година виновно причинени вреди на стойност 6,6 млн. лева при процедури по възлагане и изпълнение на обществени поръчки у нас. Това стана ясно след представен доклад на АДФИ по време на редовното седмично заседание на правителството.
За вреди в размер на 2,1 млн. лева са съставени 44 акта за начет срещу 99 длъжностни лица. За останалите вреди са направени предложения за търсене на отговорност по Кодекса на труда или по общия исков ред.
По време на проверките на АДФИ са предотвратени или възстановени суми по вреди за 498 хил. лева, които са в резултат на събрани вземания от недължимо изплатени суми по договори.
През миналата година са издадени 1934 наказателни постановления по образувани административнонаказателни производства, с които са наложени глоби и имуществени санкции в размер на 2,4 млн. лева. В прокуратурата са изпратени 13 доклада за финансови инспекции.
Обществени поръчки - проверки и нарушения
2458 нарушения при 821 процедури за обществени поръчки на стойност 1,1 млрд. лв. са констатирали служителите на Агенцията за държавна финансова инспекция през 2011 г. Това е 60% от общо проведените 1368 поръчки на стойност 1,5 млрд. лева.
Установени са и 358 случая на обща стойност над 228 млн. лв., при които не са проведени съответните процедури за обществени поръчки при наличие на основанията за това. Тези случаи са най-тежкото нарушение в областта на обществените поръчки.
Най-много непроведени процедури има в общините (167) и в търговските дружества с държавно участие в капитала (72). За нарушения при обществените поръчки са съставени 2163 акта за административни нарушения срещу 765 лица, като за случаите на непровеждане на съответните процедури е уведомена прокуратурата.
Напълно своите задължения са изпълнили две ведомства – Министерството на културата (шест мерки) и Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси” (три). Най-много мерки със забавено изпълнение (21) са в ресора на Министерството на земеделието и храните – голяма част от тях са с удължен срок поради необходимостта от законови промени и във връзка с изготвянето на национална стратегия за управление и развитие на водния сектор.
По закон АДФИ вече има право да проверява обществени поръчки на базата на годишен план, изготвен след анализ и оценка на рискови фактори. На всяко тримесечие резултатите от инспекциите на АДФИ за обществените поръчки се публикуват на сайта на агенцията.