Някои земеделски стопани у нас са на ръба на фалита. Причината – капризите на природата. Падналите през миналата седмица обилни валежи, които на места предизвикаха наводнения, а на други пък имаше градушки, са нанесли значителни щети на реколтата. Паралелно с това се оказва, че повечето фермери не са застраховани и затова сега са на ръба на фалита, предаде Нова телевизия.
Във великотърновското село Караисен, например, всички са засегнати от бедствието. "Щетите са изключително големи. Сладка царевица имам, която е 100% щета”, разказва Биляна Алтънова, зеленчукопроизводител.
В същото време се оказва, че срещу доста скромни суми фермерите са могли да се защитят от унищожаване на реколтата, тъй като земеделските застраховки са доста евтини. "Има такава застраховка на земеделските култури. Тя е най-малко масова – там обхвата е около 5%. Средната цена на този тип застраховка е около 3 и 5 лева на декар, като това варира спрямо това дали са пролетници или есенници”, казва Десислава Иванова, която е застрахователен брокер.
В същото време в 4 общини в съседната Русенска област щетите също са големи. Между 40 и 60% от продукцията на местните земеделски стопани е унищожена от падналите градушки. В общинските служби "Земеделие" обаче и днес се приемат заявления от стопани с поразени площи, предаде БНТ.
Стефан Панайотов, който е и председател на земеделска кооперация в град Борово, стопанисва близо 5 хиляди декара слънчоглед, пшеница и царевица. Казва, че той и колегите му преживели голям стрес в неделя през нощта, когато паднала градушката. А след бурята в понеделник вечер надеждите им съвсем помръкнали - каквото пощадила ледената стихия, вятърът и дъждът го довършили. Още не знае колко са точно пораженията, защото не може да влезе в блоковете.
Фермерът разказва, че очаква да покрие поне частично щетите по продукцията си както по застраховката, така и с помощта на държавата. Той чака първо представители на застрахователната компания да направят оглед на унищожената реколта, а след това ще подаде и заявление в общинската служба "Земеделие", която също да изпрати комисия на оглед, за да получи помощ и от държавата.
От думите му става ясно, че от застрахователите ще получи частично обезщетение, тъй като е застраховал продукция до определена сума. Очаква да я получи, но тя няма да покрие щетите по цялата унищожена реколта. "На места може да има и тотално унищожение, което няма как да се плати от застрахователите. Потърпевши ще бъдат кооператорите", обяснява Панайотов. Затова се надява да получи останалото от държавата. Та в крайна сметка да може да се разплати и с кооператорите, които заедно с него са в земеделската кооперация.