150 млн. лв.безвъзмездно финансиране ще могат да получат малките и средни фирми по Оперативна програма "Иновации и конкурентноспособност" за периода 2014-2020 г. С цел подобряване на процедурата от Министерство на икономиката обявиха първото обществено обсъждане. Самата програма се очаква да стартира една седмица след приключване на общественото обсъждане.
Максималният размер на финансовата помощ ще е между 35 и 70% и ще зависи от категорията на фирмата и региона. Това съобщи на пресконференция министърът на икономиката Божидар Лукарски. Министърът беше категоричен, че заложениете нови правила за кандидатстване по програмата за иновации гарантират безпристрастност, като от тях е изчистена субективната оценка. В рамките на общественото обсъждане, което ще продължи до 20 април от икономическото министерство очакват предложения за слобости по програмата, както и как да бъдат изчистени.
Компании от Югозападния регион, които включват Благоевград, Кюстендил, Перник и София област и София град ще получат по-нисък процент на безвъзмездна помощ – до 35% за средни и до 45% за микро и малки предприятия. Министър Лукарски обясни, че това деление е съобразено с европейските изисквания, касаещи регионите на планиране. Точковата система е направена обаче така, че един критерий да не натежи над друг, обясни той. Лукарски бе категоричен, че критериите са разработени така, че да се избегне субективната оценка.
За останалите пет района на планиране финансовата помощ ще е до 60% за средни и до 70 % за микро и малки предпирятия. Безвъзмездното финансиране заедно с последните пет години не може да надвишава 2,5 млн. лв.за микро и малки фирми и 5 млн. за средни, обясни министърът.
Процедурата е с три крайни срока за кандидатстване – 30 юни, 31 август и 30 октомври. В рамките на един краен срок ще бъде допустимо подаването на предложения със сходни дейности. Кандидатстващите фирми трябва да имат мининум три приключени финнсови години от последните три отчетни преди обявяването на процедурата. Микро предприятията трябва да имат приходи от продажби от поне 200 хил. лв., малките фирми най-малко млн. лв., а средните 6 млн. лв.
Дейностите, които се финансират по програмата касаят подобряване на производствените процеси във фирмите, нови или усъвършенствани продукти и услуги, подобряване на асортимента, иновативни технологии, обясни Лукарски. Допустими са разходи за машини, оборудване и за дълготрайни материални актови, като те трябва да остават свързани с проекта минимум три години. Продължителността на изпълнение на всеки проект е минимум 18 месеца.
Както уточни икономическият министър, не може предприятията да разчитат само на европейски средства. Идеята е предприятията да се развиват, каза той, като по този начин обясни някои от ограниченията в новата процедура. Друга причина е, че направеният анализ на дейността на съществуващата за предходния период програма е доказал наличие на концентрация като например съответна компания е кандидатствала с по 7-8 проекта.
За пръви път по процедурата е предвидено изцяло електронно подаване на проектните предложения. Обсъжда се и възможността за някои проекти от старата програма "Конкурентноспособност" кандидатстване и на хартиен носител, като се очаква допълнително уточнение.
Оценката ще се извършва на два етапа – на база на допустимост и технически и финансови параметри. Приоритет при оценката ще имат МСП които кандидатстват за проекти в областите мехатроника и цифрови технологии, информационни технологии, и др. Това се отнася и за проекти на територитята на Северозападния регион на планиране, като те ще получават бонус от 5 точки, а с особено предимство ще се ползва компании с внедряване на технологии.
За пръв път е предвидено в случай на неизпълнение на даден проект връщане до 25% на полученият гранд. Това не бива да се приема като санкция, а като стимул, обяви Ивелина Пенева – заместник на дирекция Европейски фондове за конкурентноспособност. Предвиден е определен маханизъм за контрол. Така например към договора е включена специална скала за оценка, съобразена с бизнес-плана.