297,8 млн. лева дефицит на касова основа по Консолидираната фискална програма (КФП) отчита Министерството на финансите за месец януари.
Дефицитът се образува от дефицит от 209,1 млн. лева по националния бюджет и дефицит от 88,7 млн. лева по европейските средства. За сравнение бюджетното салдо за януари 2011 година беше отрицателно в размер на 477,3 млн. лева т.е. сега има подобрение със 179,5 млн. лева спрямо същия период на предходната година.
Към 31 януари фискалният резерв на България е в размер на 4 млрд. лева, като на годишна база се отчита намаление с около 1 млрд. лева.
Факторите, оказали влияние върху размера на фискалния резерв през януари тази година, са основно операции в частта на финансирането – плащанията по обслужването на външния и вътрешния дълг на България и изплатените средства на селскостопанските производители. Освен значителните по размер погасявания по държавни ценни книжа (ДЦК) от 300 млн. лева в частта на финансирането, през януари са изплатени и лихви по облигации, емитирани и търгувани на международните пазари в общ размер на близо 200 млн. лева.
В края на месец януари ДФ ”Земеделие” извърши на един транш плащания по схемата за единно плащане на площ (СЕПП) и по схемата за национални доплащания (СНД) за кампания 2011 в общ размер на 743,2 млн. лева, от които 645,5 млн. лева са за сметка на ЕС и подлежат на възстановяване през следващ период. За разлика от предишни години, с оглед подпомагане на селскостопанските производители, тези плащания бяха изтеглени максимално напред - още през месец януари.
Постъпилите приходи и помощи към края на месец януари са в размер на 1,9 млрд. лева или 6,6% от планираните в държавния бюджет за тази година. Съпоставени с отчетените приходи за същия период на предходната година, постъпленията по КФП бележат ръст от 13,4 % (224,6 млн. лв.), което се дължи в най-голяма степен на ръста на приходите от ДДС - 588,9 млн. лева или 8,3% повече от планираното.
Постъпленията от акцизи за месец януари са в размер на 338,2 млн. лв., като изпълнението спрямо разчета за годината е 8,2 %.
Разходите по консолидирания бюджет (включително вноската на България за общия бюджет на ЕС) към 31 януари 2012 г. възлизат на 2,197 млрд. лева което е 7,4% от годишния разчет. Спрямо месец януари 2011 г. общо разходите по консолидирания бюджет са нарастнали с 45 млн. лева (2,1 %).
Частта от вноската на България за общия бюджет на ЕС, изплатена през януари 2012 г. от централния бюджет възлиза на 62 млн. лева.