Фондът за гарантиране на депозитите не е преференциален кредитор, а е кредитор като всеки друг. Това заяви финансистът Стоян Александров относно обявяването на несъстоятелността на банката от СГС с дата 6 ноември 2014 г.
Според него проблемът е дали ще се оспорва датата на несъстоятелността на КТБ и евентуално, какво произтича от договорите, сключени между поставянето под специален надзор и отнемането на лиценза - юридически въпрос, а не икономически.
"Поставянето на една банка под надзор не означава, че тя е фалирала и е в несъстоятелност. Това е смисълът на надзора - да види състоянието й. Тя има определени проблеми и квесторите са лицата, които имат задачата да оздравят банката”, заяви Александров.
Той обясни, че ако един юрист погледне добросъвестно, той би трябвало да вземе същото решение, каквото е взел СГС - че реалната дата на несъстоятелността, е тогава, когато БНБ е отнела лиценза.
"Другият вариант беше тя въобще да не бъде обявена в несъстоятелност, да се окаже, че е жизнена, но за няколко месеца под квесторски надзор, тя дори да е имала някакъв живот, умря и няма как да бъде спасена”, посочи Александров.
По думите му от тази гледна точка, тези приказки на управляващите да спасят несъстоятелността и държавата да бъде неудовлетворена има една голяма неистина, че Фондът за гарантиране на влоговете в банките - не е държавен фонд, той има държавна гаранция, но се формира от вноски от търговските банкови и пазарни структури и фактически цялата тежест пада върху гаранционния фонд.
"Защото това, което държавата е подпомогнала фонда трябва да и го върне рано или късно във времето от една страна. От друга страна ФГВБ не е преференциален кредитор. Фондът за гарантиране на депозитите е кредитор, както и всеки друг, който има депозити в това число и над защитените от закона”, коментира още той.