Цените на великденските козунаци няма да бъдат по-различни в сравнение с миналогодишните. Според грамжа и качеството на продуктите цените им ще са между 2 и 10 лв. Това съобщи за Фокус председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева.
"Качеството и количеството на продукцията определят ценовото равнище. Много е важно за потребителите да знаят, че съставът на продукта не е просто един изписан текст, а показва точното съдържание на изделието или на храната”, каза тя. И подчерта, че Регламент 1169 задължава производителите да дават пълна информация за съдържанието на храните, в случая и на козунаците.
Кукушева обясни, че козунаците са фини печива - в тях сериозно присъстват яйцата или яйчният меланж, който представлява изсушени яйца, а не обикновена химическа смес. В същото време в тях се влага и животинска мазнина - обикновено масло. Сериозно е застъпена и захарта, а в някои козунаци се използва подсладител заради диабетиците. Някои влагат в продуктите си фрукти, ядки, локум, шоколадов или мармаладов пълнеж.
Според шефката на съюза в момента няма основание за поскъпване на хляба. Върху ценообразуването на продукта в най-голяма степен влияят цената на суровината, на енергията и на петрола, както и договарянето, според което няма как уговорената доставна цена да бъде променяна, категорична е тя.
Кукушева обясни и как трябва да изглежда традиционният български козунак:"със златистокафява коричка, аромат на лимон и ванилия, със силно поръсване върху коричката със захар, която се карамелизира и прави вкуса му още по-неповторим".
"Традиционният български козунак е свързан с пълнежа от мармалад, орехови ядки, много стафиди, локум. Той има голям обем и леко тегло. Това е един от признаците, по които трябва да се ориентират потребителите. Освен това традиционният и качествен български козунак има добре оформени плитки. Самата структура на козунака е на така наречените козуначени конци. Тези конци са видими даже и без да се разчупи козунака”, разясни още тя.
По думите й всяка българска домакиня, която се е пробвала да замеси козунак вкъщи, знае, че приготвянето на козунака отнема цял ден.
"Помещението трябва да има определена влажност и определена температура - не по-ниска от 24 градуса. Има двуфазно замесване, с много изчакване на двуфазно втасване на козунака. Технологията на изпичане също не е за пренебрегване - във фурната трябва да има възможност за пускане на пара, за овлажняване на изделието, докато се пече”, разкри някои от тайните Кукушева.
По отношение на вносните изделия, тя предупреди, че те са с по-дълъг срок на годност – между 6 и 18 месеца, за разлика от българските козунаци, чийто срок на годност е до 1 месец.