Още преди КЕВР да гласува новите цени на тока от 1 юли, хлябът започна да поскъпва. Цената му в Благоевградска област вече се повиши с близо 10%. От началото на седмицата големите производители вдигнаха цените на най-продавания хляб от 1,10 на 1,20 лева, предаде БНР. Това е второто увеличение на цената на хляба за половин година. При първия скок обяснението на бранша беше цената на брашното от миналогодишната реколта. Сега промяната изпреварва вероятната причина - очакваното увеличение на цената на електроенергията.
Цената на горивата, която отново тръгна нагоре, макар и плавно, също влияе върху разходите за доставката на основната стока. Така за последните седем месеца хлябът поскъпна с 20%.
От браншовата организация на производителите припомнят, че са поискали диференцирана ставка на ДДС за хляба, като дават за пример съседна Гърция, където данъкът на стоките от първа необходимост беше намален от 24 на 13%.
Очакваното поскъпване на тока от 1 юли средно с 3,5% няма да се отрази върху цената на хляба, прогнозира Димитър Бакалов, председател на Регионалния съюз на хлебопроизводителите в Югозападна България пред БНТ. Според него поскъпването става за сметка на малкия производител, защото в един хляб 3% са много малко. Малкият производител не може да увеличи хляба за няколко стотинки. Според Бакалов хлябът и хлебните изделия може да поскъпнат само при повишаване на цената на брашната, където има разходи за съхранение, включително за електроенергия.