Пържената цаца по Северното Черноморие се продава по 4 лева това лято. Увеличението от 2013 г. е с левче, а причината за него е, че рибата е внос. По думите на търговците на едро цената на морския деликатес по борсите е между 1 и 3 лева. По-голямата част от цацата идва от Полша и Украйна.
Останалите храни по-морето остават на същите цени от предишното лято. Така например рибената чорба върви по 3 лв., като на Дуранкулак е дори с 80 стотинки по-евтина. Доста тънко излиза хапването на Св. св. Константин и Елена, където порцията попчета е 6 лв., а пържения сафрид е по 7 лв. Мидите се продават за по 5 лв., а скаридите – по 8 лв. Кюфтетата излизат значително по-изгодно, като вте са на цена от 1,50 лв. броя. Наливната бира пък е 2 лв.
На варненския плаж голямата чаша пиво излиза на същата цена, а малката е по 1,50 лв. Там сафридът е по-скъп с 50 стотинки, а за да похапнете хамсия на плажа ще трябва да отделите 5 лв. Соленичко излиза менюто от рибни деликатеси в ресторантите, като порцията чернокоп е 12 лв., а лавракът и ципурата вървят по 15 лв.
Цените по плажовете в морската ни столица остават непроменени от миналото лято, като за шезлонг и чадър ще трябва да отделите около 10 лв., докато по други курорти за ползване на съоръженията таксуват туристите по минимум 15 лв.
Припомняме, че все още има значителен брой свободни работни места по цялото Черноморие. В хотелите и ресторантите търсят да наемат около 100 хиляди души. Ръст в търсенето на персонал отбелязва и строителният бранш. Според работодателите обаче повишеното търсене не е сигнал за излизане от кризата.