Възможно е да се обсъждат различни цени на електроенергията на база на потреблението. Така например консумацията на ток за ежедневни нужди може да бъде на една цена, а всяко по-високо потребление да е по-скъпо. Това заяви вицепремиерът и министър на регионалното развитие в служебния кабинет Екатерина Захариева пред радио Дарик.
По думите й това е вариант, който ще се обсъжда тепърва.
Според нея обвързването на по-голямото потребление с по-високи цени би било стимулиращо за енергийната ефективност и опазването на околната среда. Има такива модели в различните цени и това не е нещо ново, но това е една от опциите, каза Захариева.
Според нея предложението на синдикатите цената на тока да е различна за бедни и богати би било дискриминация.
Тя се съгласи, че друг подход е токът да поскъпне, но социалното подпомагане да се разшири, така че по-бедните да не плащат на по-богатите субсидирана енергия.
"Който и подход да се приеме, със сигурност трябва да сме убедени, че помощите за енергийно бедни ще стигат до всички, които имат нужда от тях", каза още видепремиерът.
По отношение на спрените европейски плащания за страната ни, вицепремиерът напомни, че е спряна цялата оперативна програма "Околна среда", което означава, че по нея не може да се възстановяват никакви средства от ЕК. Спрени са и две оси по ОП "Регионално развитие".
В момента средствата, вложени от строители и общини по проектите, се плащат от държавния бюджет и се работи усилено за възстановяване на средствата до края на годината от Брюксел, каза Захариева.
Към момента ОП "Околна среда" е длъжник на държавния бюджет с 1,198 млрд. лв., което означава, че страната ни чака възстановяване на наистина голяма сума от ЕК, каза Захариева.
По ОП "Регионално развитие" до края на година за спрените оси средствата възлизат на 390 млн. лв., като 188 млн. лв. от тях са платени, а други предстои да се разплатят.