За изминалата 2015 г. България по всяка вероятност ще отчете увеличение от 2.7% на Брутния и вътрешен продукт (БВП). Това посочва анализ на "Райфайзен банк". Основен принос за този резултат има износът. Според експертите на банката външното търсене е продължило да играе важна роля за икономическия растеж през 2015 г. Ескпортът в в нашето БВП е регистрирал покачване от 4.3%, докато тежестта на вноса се е покачила с 2.3%. Основната причина на растежа и при двете е бил слабото евро. Освен външната търговия, положително влияние за ръста на икономиката ни през изтеклата година ръст оказва още и увеличението при инвестициите - с 1.2%, както и при потреблението - с 1.8 на сто.
Секторът на производството също е допринесъл за покачването на БВП, като най-голям е бил делът на индустрията, а след нея са останали услугите и селското стопанство."Очаквано в сектора на услугите водещ принос имаха търговията и ремонтът на автомобили, хотелиерството и ресторантьорството, следвани от операциите с недвижими имоти, което отразява случилото се на този пазар през последното тримесечие на 2015 г. – активен туристически сезон, повече покупки на недвижими имоти и автомобили, стимулирани от ниските лихви по депозитите и донякъде от несигурността около бъдещето на еврото - спадането на стойността му спрямо американския долар, финансовата криза в Гърция и бежанската вълна", коментира икономическият анализатор на Raiffeisen Емил Калчев.
Именно стойността на единната европейска валута ще продължи да оказва силно въздействие върху българската икономика посредством външната търговия и в краткосрочен план, смятат от банката. "През следващото тримесечие, слабото евро също ще окаже влияние върху ръста на експорта. От друга страна, потреблението ще продължи плавно да нараства, стимулирано от спадащите лихви по депозитите, докато ръстът при инвестициите ще е донякъде затруднен от недостатъчния капацитет за усвояване на еврофондове", допълни Калчев.
Според финансовата институция БВП на страната ще успее да постигне ръст от 2.7% през изминалата година, докато през настоящата година той най-вероятно ще се забави, като анализаторите очакват да достигне около 2.1%.
Източник: Econ.bg