През последните дни станахме свидетели на множество анализи и прогнози за поскъпването на храните наесен. Според преценката на хлебопроизводителите високата цена на зърното, както и по-скъпият ток (с 16% за промишлени нужди) са основната причина за поскъпването на хляба.
Същевременно от Федерацията на независимите синдикати в хранително-вкусовата промишленост коментираха, че ще поскъпне не само хляба, а и повечето хранителни продукти. По тази причина и от организацията предложиха намаляване на ДДС за някои основни храни като хляб, мляко и брашно.
Коментар на това предложение направи земеделският министър Мирослав Найденов в ефира на БНР. Според него финансовото състояние на държавата не позволява обсъждането на намаляването на данъка. В същото време обаче от години финансовият министър Симеон Дянков говори за намаляването на ДДС.
В началото на март той коментира, че през май ще има яснота дали ще намали този данък, но за всички стоки, не само за хранителните. Тогава Дянков обясни, че намалението може да стане на два пъти с по един процент, но то зависи изцяло от събираемостта на бюджета.
Самият Дянков изчисли, че по-ниската ставка ще доведе до директни загуби за бюджета, но и в същото време ще повиши потреблението и така ще спечелят всички потребители. Коментарите на финансовия министър преди месеци бяха, че преди края на мандата на ГЕРБ ДДС ще бъде намален, но с колко и дали реално ще стане, все още няма яснота.
Междувременно Дянков добавя и още нещо - за намаление на ДДС не може да се говори предварително, защото това ще бъде причина за свиване на потреблението. Или с други думи, всеки ще почака с покупката, за да плати по-малко за една и съща стока или услуга. Така че, още има шанс тепърва да се изненадваме от размера на данъка.
А днес (29 юли) земеделският министър Мирослав Найденов обясни още, че неговото ведомство е готово с анализите за Консултативния съвет за зърното, който ще се проведе на 31 юли. Ден по-късно ще се срещне и с производители на млечни и месни продукти в опит да разбере защо потребителите плащат толкова високи цени в сектора.