Ако Европейският съюз реши да наложи ограничителни икономически санкции срещу Русия, то това може да вкара българската икономика в сериозна рецесия.
Понастоящем Москва снабдява европейската икономика с приблизително една трета от потребяваните газ и петрол, като за България зависимостта от руските енергийни ресурси е почти 100%. Те съставляват по-голямата част от вноса от Русия, който за миналата година достигна 9,355 млрд. лв, пише "Стандарт".
За щастие е малко вероятно ЕС да наложи петролно или газово ембарго на Москва, допълва изданието. Подобен ход би довел не само срив на химическата и нефтопреработвателната индустрия в България, но и в по-голямата част от континента.
За сметка на това ответните мерки на Руската федерация може да включват търговски ограничения, особено на фона на натиска, който САЩ оказват върху Кремъл чрез СТО.
Износът на България за Русия възлиза на 1,112 млрд. лв. за 203 г.. Между двете икономики има огромен търговски дисбаланс, който ощетява нашата страна.
Ако България не беше напълно зависима от руските суровини, то външната търговия вероятно щеше да бъде на плюс, а не на минус с 4,580 млрд. лв.
Дефицитът се формира изцяло от отрицателния баланс в търговските взаимоотношения с Русия на стойност 8,242 млрд. лв., или близо 11% от българския БВП.
Най-уязвими от ограничаване на достъпа до руския пазар са фармацевтичната ни промишленост, производството на цигари и на вино.
През 2013 г. преките руски инвестиции в икономиката ни са 234 млн. лв., голяма част от тях са от покупки на недвижими имоти. Интересът на купувачите от Русия е основният фактор, който стабилизира имотния ни пазар. Косвено тук загубите могат да са големи при рязко поевтиняване на жилищата с 5% или повече.
При най-лошия сценарий на пълно замразяване на търговските отношения и инвестициите между двете държави българската икономика ще рухне. Рецесията ще бъде неизбежна, тъй като България се движи с руски газ и петрол.
Този сценарий е невъзможен, коментират от "Стандарт", тъй като загубите за Русия, поне в парично изражение, ще бъдат многократно по-големи.