Блокираните средства в Корпоративна търговска банка и невъзможността за тяхното използване от клиентите на банката ще доведе до фалити, неизплащане на работни заплати и загуба на работни места. Това се казва в съвместно писмо на КНСБ, КТ "Подкрепа", Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската стопанска камара (БСК), Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), представено на пресконференция на КНСБ.
Писмото е изпратено до президента Росен Плевнелиев, до премиера Пламен Орешарски, до управителя на централната банка Иван Искров, до председателя на Комисията по финансов надзор Стоян Мавродиев и до ръководствата на парламентарно представените партии.
Работодатели и синдикати са изчислили, че 25 хил. работни места ще загубят само компаниите от военнопромишления комплекс. Те настояват стартирането на преговорите за присъединяването на България в Европейския банков съюз да стане незабавно.
В писмото се казва още, че с действията си спрямо КТБ българските власти и политици са показали, че не могат да се справят с финансовия проблем. В него се добавя още, че в такъв случай е добре управляващите да отстъпят място на професионалистите и да им дадат поле за действие. Бизнесът и синдикатите искат незабавна среща с Управителния съвет на Българската народна банка (БНБ), на която да обсъдят казуса с поставената под специален надзор финансова институция. Те подчертават, че имат готовност за всякакви възможни действия в зависимост от това как властите ще действат през следващите дни.
Те настояват БНБ да учреди надзорен комитет, като в него да бъдат включени компетентни и опитни експерти в санирането на банкови институции.
В него се казва, че в този комитет участие трябва да вземат независими авторитетни банкери, както и финансисти и юристи, както и представители на всички заинтересовани от стабилизирането на банката институции. Сред тях синдикатите искат да има различни класове вложители, кредитополучатели, облигационери, досегашни акционери и потенциални инвеститори.
Този надзорен комитет трябва да даде информация за състоянието на КТБ на заинтересованите страни. Заедно с това той трябва да изготви финансово обосновано и цялостно решение за стабилизирането и реструктурирането на финансовата институция. Според авторите на писмото това ще гарантира защитата на законните интереси на всички засегнати от кризата в КТБ.
Работодатели и синдикати не изключват възможността за съвместни протестни действия, ако не бъдат изпълнени исканията им, свързани с КТБ.
Припомняме, че заради блокираните средства в банката редица общини започнаха да изпитват финансови проблеми, което може да доведе до спиране на европроекти.
Вчера (22 юли) пък стана ясно, че Управителят на БНБ Иван Искров е готов да подаде оставка, ако 42-рото народно събрание постигне съгласие за избор на нов гуверньор. Целта е финансовата институция да не бъде оставена без ръководител в условията на политическа криза.