Бизнесът пак протестира срещу скъпия ток

Иска връщане на старите цени, мораториум върху преференциалните tarifi и реформи в енергетиката

по статията работи: iNews.bg | 10.09.2015 | 14:21

Бизнесът у нас подновява протестите срещу поскъпването на тока. Работодателските организации организират нов протест, който ще се състои на 30 септември. За такава възможност беше предупредил още в средата на август председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Кирил Домусчиев. Сега намерението на бизнеса явно ще се осъществи. Причината е, че проблемът с цената на електроенергията се задълбочава, обяснява сега изпълнителният председател на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев.

Добавките в цената на тока се увеличиха с 67.6% спрямо миналата година. При средното напрежение пък ръстът в крайната цена се получава 17-20%. "България е на второ място в ЕС след Дания по размера на таксите в цената за енергията за бизнеса. Това прави икономиката ни неконкурентоспособна. Така страните, към които изнасяме енергия, са по-конкурентни от нас”, обяснява Данев.

Искането на работодателските организации е от 1 ноември цените не електроенергията да се върнат на нивата от преди увеличението това лято. Паралелно с това бизнесът иска и пътна карта за реформи в сферата на енергетиката.

Компаниите у нас са на мнение, че икономиката ни ще стане трайно неконкурентна, ако не се променят цените на тока. Те искат и промени в законите за енергетиката, така че да не се позволява изкупуване на енергия с преференциални цени. Според бизнеса върху тях трябва да бъде наложен мораториум, който да влезе в сила веднага, предаде БГНЕС.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

  • Сега Книга на книгите 3 анимационен филм
  • 15:45 Телепазарен прозорец
  • 16:00 Бързо, лесно, вкусно
  • 16:30 Светът и ние
  • 16:55 България в 60 минути с Мариана...
  • 18:00 По света и у нас
  • 18:30 Още от деня коментарно предаване
  • 19:00 Последният печели...
  • Сега Премиера: "Плен" - сериал, с.1,...
  • 16:00 Премиера: "Моите братя и сестри" -...
  • 17:00 bTV Новините
  • 17:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • 18:00 "Стани богат" - телевизионна игра с...
  • 19:00 bTV Новините - централна емисия
  • 20:00 "Кой да знае?" - куиз шоу с водещ...
  • 21:30 "Коя е тази песен?" - музикално...
  • Сега "Лабиринт към щастието" (премиера)...
  • 16:00 Новините на NOVA
  • 16:10 "Пресечна точка" - публицистично шоу
  • 17:00 "Семейни войни" (нов сезон) -...
  • 18:00 "Сделка или не"(премиера) -...
  • 19:00 Новините на NOVA - централна емисия
  • 20:00 "Черешката на тортата" (нов...
  • 21:30 "Кошмари в кухнята" - риалити
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.