Много хора се чудят кога ще се
оправи държавата. Но това е риторичен въпрос. Много по-важно е да
се знае какво значи "да се оправи държавата". Защото това може да
значи да направим идеалистичен комунизъм, където жените са общи и
няма пари. Може да значи да направим еволюстичен фашизъм, където
слабите нямат право да гласуват, и нямат граждански права. Може да
значи да правим капитализъм с частична социална роля на държавата,
но с доминиращо право на гражданина като частен собственик и
основен създадел на блага. Все още ми се струва, че последното е уж
целта към която се стремим. И икономиката е относително настроена
най-вече на тази вълна. Държавата е създател вече на под 5% от
брутният вътрешен продукт, ако не е и значително по-малко. За
сметка на това преразпределя взетите чрез прези или косвени данъци
42.3% от Брутният вътрешен продукт.
Всеки у нас обича да вика в стил
Бай Ганьо "тия или ония отгоре са маскари", а ние сме толкова
невинни. Но това е некоректно в толкова много смисли. Ние
определяме кои са тези отгоре. Те са нашето отражение. Ако ние не
го харесваме, значи не се харесваме самите ние. И проблемите на
държавата, и ония отгоре, идват най-вече от нас.
Не може в държава, в която
икономиката вече е изключително частна, да живее социалистическото
мислене. И то сякаш не живее сред младите вече. Но още е много
живо, във възрастните работници на бившите социалистически
мастодонти. То е и живо в бившките социалистически синдикати, чиито
предпенсионни членове, са изключително работещи в бивши
социалистически мастодонти.
Няма по-добър пример илюстриращ
какво искам да кажа, от това как работещите в Брикел стачкуват пред
държавата и
искат оставката на еко министъра Нона Караджова!?!?!
Я някой да ми обясни как на едно
предприятие, което е частно, и не изпълнява Европейски изисквания,
с които не само че само се е съгласило, но само е предложило и
избрало схемата по която да работи от 2004-та година насам, е
виновна държавата?
Къде са били тези работещи и
синдикати та да не протестират пред офиса на Ковачки (а вместо
това, те масово и под страх гласуваха за него, и не протестираха
срещу отнемането на гражданските им права по този начин)?
Я някой от тия протестиращи да
вземе да ми дойде при мен, и да ми обясни как иска от мен и всеки
Български данъкоплатец по 100 лева от квоти за следващата година,
незаконна държавна помощ, и после аз ще трябва и да му платя още
200 лева глоба към ЕК, защото съм му дал първите 100 лева, за да
може той да продължи да работи точно там?
Я да вземе да дойде лично по
телевизора и да се помоли на Българските данъкоплатци, да дадат
тези 75000 на глава протестиращ, за догодина, та да не закрием едно
предприятие, което има изключително отрицателен принос за
икономиката, и трови децата в региона (за което родителите им
протестират редовно)? Не си ли правят сметката, че за мен като
данъкоплатец ми е по изгодно да ги изпоуволнят още утре, но дори и
всичките да ги назначим началници на водопади по страната, и им
плащаме началнически заплати, ще ни излезе драматично по евтино
пред това да държим Брикел жива?!?
Брикел е Кремиковци две, тук,
особено с такива искания. Управлението и собствениците на Брикел са
виновни за състоянието му, а не държавата и Българските
данъкоплатци. Ефективни протести в Брикел не ме притесняват, щото и
без това до 2 седмици то не трябва да съществува. Затваряне на
пътни артерии е нарушаване на правото на другите граждани, и е
редно полицията да свърши най сетне (и в законовото си право) това,
което най-добре умее - да бие.
Апокалипсиса от затварянето на
Кремиковци хич и не се случи. Няма да има апокалипсис и от
затварянето на Брикел. Икономиката и данъкоплатците могат да си го
позволят. Това, което не могат да си го позволят е да го оставят
живо и да плащат глоби на ЕК, заради негъвкавостта и
социалистическото мислене на по-малко от 2000 души и няколко
синдикални шефа.
Източник: Делян Делчев




