"Голям е историческият късмет, че сме се настанили именно до Византия, до една от най-големите държави, християнска и дълго време – единствената цивилизована държава през Средновековието."
Коментар на директора на Националния исторически музей (НИМ) в интервю за Агенция "Фокус".