Броени часове, след като капитанът на Астън Вила Стилиян Петров бе диагностициран с остра форма на левкемия, британският експерт Крис Бънс бе потърсен за коментар от The Telegraph.
Пред ежедневника Бънс заяви, че състоянието на Стенли действително е изключително сериозно, но определи шансовете му за възстановяване като "много добри".
"Левкемията е рак на кръвните клетки. Когато пациентът страда от остра форма на левкемия, това означава, че заболяването прогресира невероятно бързо. По всяка вероятност Стилиян Петров страда от т.нар. остра миелоидна левкемия (ОМЛ)", довери Бънс.
"Да заболееш на тази възраст е много лош късмет. Специално във Великобритания хората, които имат заболяването на тези години, са по-малко от 200. Като цяло болестта рядко покосява хора, които са под 50-годишна възраст".
"Има различни видове ОМЛ, ако това наистина е неговата диагноза. Някои са агресивни, други не, а трети са на междинно ниво. Когато те диагностицират с остра форма на левкемия, трябва да започнеш светкавично лечение. Колкото по-рано стартираш, толкова по-малки са туморите. Тогава се увеличават и шансовете да пребориш болестта".
"Най-разпространеното лечение в случая са химиотерапевтиците. Той няма да се подложи на радиотерапия. Химиотерапията е ефективна, но атакува както левкемията, така и здравите бели кръвни телца. Навярно неговата имунна система ще отслабне в началото на терапията, като той ще остане в болница за период от няколко седмици, за да бъде предпазен от инфекция. Като цяло лечението му ще продължи месеци, а не години", продължи Крис Бънс.
"Шансовете на Петров за възстановяване са добри. Той е млад и се намира в добро физическо състояние. А имайки предвид, че е футболист от Висшата лига на Англия, където всички са толкова параноични относно здравето на играчите, навярно е диагностициран в ранен стадий на болестта. Мисля, че спокойно можем да кажем, че е по-вероятно той да се оправи, отколкото обратното".
"Ако Петров се възстанови, той ще се върне към най-доброто си физическо състояние. Острата левкемия е лечимо заболяване. Но и голям процент от хората, които я имат, не успяват да оцелеят. Състоянието му си остава много сериозно", завърши експертът, който оглавява организацията за изследване на левкемията и лимфомата.