Ако откривателят на пеницилина Александър Флеминг беше българин, британците със сигурност щяха да го анатемосат. Оказа се, че антиимигрантските настроения на Острова застигат не само бедните и безработните източноевропейци, но и добре образованите и трудещи се доктори.
Лекарите от България и Румъния стават все по-често жертва на дискриминация в Обединеното кралство, като най-често тя идвала от собствените им пациенти.
Румънски медик разказва пред британското издание Guardian, че заглавията по вестниците и публичните изказвания как от Източна Европа пристигат просяци и измамници все повече вреди на личния и професионалния й живот.
Фелисия Буриана твърди, че първоначално пациентите я гледали странно, след като разбирали, че е румънка. След това отношението им ставало все "по-токсично". Колегите й също проявявали неприязън към нея заради произхода й.
От изданието подчертават, че хиляди българи и румънци работят в здравната система във Великобритания. След 1 януари те все по-често срещали враждебност и негативно отношение от страна на англичаните.
В офиса на румънския посланик в Лондон Йон Жинга имало купчина от писма от негови сънародници, които се оплакват, че се жертва на дискриминация. Северните ни съседи описвали конкретни случаи и реплики, отправяни към тях. "Българите и румънците трябва да работят във ферми, а не да се зъболекари", звучи една от тях.
От неправителствения сектор на Острова подчертават, че дискриминацията сред медицинските работници е част от нарастващата враждебност срещу източноевропейските имигранти.
В неделя се организира протест в подкрепа на зъболекарят, който бил посъветван от пациента си да ходи да работи в аграрния сектор.