Българите в Испания – млади имигранти с високо самочувствие

Проучване показва, че децата на българските имигранти не говорят добре български език

по статията работи: Деляна Петкова | 19.07.2011 | 12:16

Голяма част от българите, потърсили нов дом в Испания, са заминали в търсене на по-добро заплащане и по-добър стандарт на живот. Основно българските имигранти в испанските градове са заминали в периода между 2001 и 2006 година.

Това показват данните от проучването на Института по икономически изследвания към БАН, представени днес в пресклуба на БТА.

Проучването е проведено в 24 испански града в периода май-юни 2011 година. "Лесно беше да намерим българите в Испания, благодарение на онлайн адресната регистрация в страната", коментира ръководителят на проекта Веселин Минчев, зам.-директор на Института. Обхванати са около 2/3 от българската диаспора в страната, допълни той.

Анкетьорите са били испански граждани и от института отбелязват, че българите в Испания са откликнали и са настроени много добре към това проучване.

Испания не е случайна страна – тя е втората в света по показател привличане на чужденци след САЩ. Половината от брутния вътрешен продукт (БВП) на Испания през последните десет години идва благодарение на чуждото население, коментират авторите на проучването.

Анализът показва, че хората разчитат основно на себе си, за да намерят препитание в Испания. Те не са търсили посреднически агенции и в крайна сметка са успели – 80% от заминалите са имали имот в България.

Днес 1/3 от българите в Испания са успели да закупят свое жилище, при това само за около 10 години в страната. При проблем те се обръщат към други българи или приятели чужденци.

Самочувствието на българите в Испания е доста високо - те коментират, че нямат проблеми. Устроили са се добре и заявяват, че стандартът им е висок, колкото и на останалите испанци, показва още проучването.

Връзката с родината остава

Българите рядко посещават и събитията, организирани от българските власти в Испания, но пък изключение е някой да не се интересува от случващото се в родината. Основно българите в Испания се информират за събития у нас от онлайн изданията на вестниците, показват още данните от проучването. Само 10% коментират, че не се интересуват от случващото се у нас.

Връзката с родината не е прекъсната и българските имигранти помагат на свои роднини в България. 70% от анкетираните изпращат до 1/4 от доходите си. Но само 5% биха се върнали в България през следващите пет години. Родителите не окуражават децата да се върнат в родината - 46% не биха препоръчали връщане в България. 

Къде работят българите в Испания?

Основно българите в Испания работят в строителния сектор, хотели и ресторанти, както и в земеделието и като домашни помощници. Впечатление обаче прави високият процент българи (20%), които работят в българска фирма в Испания. "Това не е изненада - страната предлага добри условие за развитието на малкия бизнес", коментира Минчев.

Мит е, че в Испания са заминали и работят само нискообразовани българи. Основната част от хората са със средно–специално или общо образование. Голям е процентът на хората с по-висока квалификация и степен на образование – особено в големите градове като Мадрид.

20% от жените в Испания обаче работят като домашни помощници - 21% в момента са без работа.

Българчетата забравят родния си език

Проучването обаче показа и една тъжна ситуация – децата на българските имигранти говорят български език, но по-добре владеят втория език за областта – каталунски, например.

33% от българите говорят на български и испански със своите деца – родителите говорят на български, а децата – отговарят на испански, показа изследването.

Представител на Агенцията за българите в чужбина призна по време на конференцията, че обучението по български език е проблем, но допълни, че в Испания има 30 български училища.

11 са открити само в учебната година 2010-2011 година. Те са разположени в близост до големите центрове на българската диаспора в страната.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


16 Maya Nachckova Ognyanova 20.07.2011 | 15:16
mn ti e bedna fantaziqta
15 Maya Nachckova Ognyanova 20.07.2011 | 15:14
predpo4itam da bar6a i da 4istq zadnisi v ispania otkolkoto da im gi lija v balg
14 Maya Nachckova Ognyanova 20.07.2011 | 15:12
ot deset godini sme tyk i ne bix q smenila s nikoq dr darjava.4ustvam se kato evropeika a ne kato gladen zarkoven plax
13 Maya Nachckova Ognyanova 20.07.2011 | 14:42
v balgaria imame edna pogovorka lisisata kogato nemoje da stigne grozdeto kazva 4e mu e kiselo.kolkoto i da sa bezrabotni balg v ispaniq nito edin nqma da swe nameri i da kaje 4e e gladen dokato v balg vsi4ki sme gladni,i desata ni xodqt ne s latino amerikansi ami s vsqkakvi sigan4eta.trqbva ni o6te mn za da stignem tqxniq standart
12 V D 19.07.2011 | 15:17
Оставам с впечатлението, че всички, които сте писали ,сте ходили, работили сте в Испания, видели сте за какво става въпрос и сте се върнали в България, където положението е много по-добро, така ли? Ако беше така нямаше масово да заминават хора натам, а щяха да идват тук. От страни всеки много разбира, но като гледам как сме я втасали всички, по-добре да не намираме кусури на хората.
11 Evgeni Marinov 19.07.2011 | 13:43
Трябвало е анкетьорите да са българи,испанците не могат да отчетат реалностите.Характерно за тях е да са пристрастни.А и представата за България и българите в Испания е силно изкривена(меко казано)заради много големия брой, необразоваността и много ниската култура на един етнос.
10 Evgeni Marinov 19.07.2011 | 13:32
Всичко е точно така.Останаха може би 5-10% които имат работа и са добре.И някой друг процент на които работят само жените,и то почасово.
9 Павката _ 19.07.2011 | 13:17
Официално в България се водят малко над 7 милиона души. Представете си колко емигранти има в Испания при положение, че във всеки един голям испански град има квартал, който е населен само от българи. Сащ, Германия, Италия, Англия и Гърция са останалите държави, където пребивават българите.
8 Ани Г. 19.07.2011 | 13:02
Никой не напуска родния си дом и страната си, нито града или селото си просто така. За това винаги има достатъчно важни причини. Може би все пак има начини хората от чужбина, заминали заради липсата на поминък в България да се върнат, но доверието в държавните институции е така силно разклатено, че за възстановяването му ще са нужни много години.52.4% от работещите в Испания българи са със средно и средно специално образование, а 38% имат висше образование. Така, че основно тук наблягаме на тези близо 53%, които работят като неквалифициран работен персонал. Не знам, но според мен това е неблагодарна работа - в смисъл, колко и пари да ти плащат, не мисля че те оправдават това че трябва да си прислужница на някои или да му бършеш...дупето.
7 Илиян Илиев 19.07.2011 | 12:53
Само мога да добавя към заглавието: И един по един се прибират в България! Имам комшии които заминаха точно в този период и сега започнаха да се прибират. Разбира се има и останали. ''Мит е, че в Испания са заминали и работят само нискообразовани българи.'' Ами не е мит, ако са образовани ще предпочетат Германия, Англия или държава, където биха взимали по-добра заплата.
6 Свежка . 19.07.2011 | 12:51
Жилища имат тези, които са заминали натам още преди 15-20 години. Я сега отидете. Едвам ще вържете двата края. Друга истина е, че българите не се интересуват от забележителностите на тази разкошна страна. Те си стоят затворени в своята мини общност и почти никъде не ходят, а дори и да отидат на екскурзия до някое градче, не ги е грижа за историята и личностите му. Дано децата им израснат по-различни и отворени за културата.
5 Силвия Димитрова 19.07.2011 | 12:45
В момента изобщо не е препоръчително да се заминава за Испания на гурбет. Работа трудно се намира – трябва да си поживял там, да си научил езика и да си изградил връзки с местните, за да се оправиш. Масовата картинка е мъж строител и жена домакиня, която се грижи само за децата, които най-често са родени в Испания. Обожавам Испания като туристическа дестинация. Има много забележителности, които могат да се посетят, но не бих отишла да търся препитание там.
4 d.krumova _ 19.07.2011 | 12:41
Испания винаги е имала много солидарно отношение към емигрантите. Те обикновено се заселват в определени квартали, които гъмжат от всевъзможни етноси, а децата им ходят на училище с латиноамериканчета, китайчета, африканчета. Тези деца ще израснат истински космополити. Не ги обвинявам, че губят връзката с традициите си и способността да говорят на родния си език. Повечето се прибират на лято и го практикуват малко или много. Проблем им представлява четенето, а буквите ако не се усвоят редом с испанската азбука, по-късно много трудно се усвояват.
3 Павката _ 19.07.2011 | 12:39
Статията наистина е много интересна и полезна за хората, които искат да заминат за Испания. Така от България е хубаво да знаят като какви могат да си намерят най-лесно работа там и как би протекъл живота им в такава модерна европейска страна.
2 Георги Петров 19.07.2011 | 12:29
Българите определено се чувстват добре в Испания, защото изкарват едни добри пари, с които да водят нормален начин на живот и да не бъдат лишени от нищо. Много хора, а и износители са се ориентирали към иберийския полуостров още преди много време и там дори хората гледат българска телевизия, чрез "Булсатком".
1 Алекс Г. 19.07.2011 | 12:29
Българите са най-много именно в Испания. Това е така, защото испанците са свикнали с нас, близки са по манталитет с нас и най-вече там е страхотно място за живеене и правене на бизнес. Във всеки голям испански град има български квартали и магазини, където могат да се купят родни продукти.

ТВ програма

Кино

  • Сега Страсти в Тоскана 3 тв филм /12...
  • 23:00 По света и у нас
  • 23:25 Шетланд 2 тв филм /2 епизод/ (14)
  • 00:25 Още от деня коментарно предаване /п/
  • 00:55 100% будни сутрешно токшоу с...
  • 02:30 Култура.БГ предаване за култура с...
  • 03:25 Библиотеката /п/
  • 03:55 По света и у нас /п от 20:00 часа/
  • Сега "Помниш ли текста?" - музикално шоу...
  • 23:00 bTV Новините - късна емисия
  • 23:30 "Шерлок" - минисериал, с.3, еп.2
  • 01:40 "Ослепително слънце" - сериал, с.2,...
  • 02:10 bTV Новините /п./
  • 02:50 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 04:45 "Ослепително слънце" - сериал /п./
  • 05:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • Сега "Big Brother" (премиера) - риалити,...
  • 23:00 Новините на NOVA
  • 23:30 "ФБР" - сериал, сезон 1
  • 00:30 "Снайперист" - сериал, сезон 3
  • 01:30 "Специален отряд" - сериал, сезон 2
  • 02:15 "Моето име е Мелек" - сериен филм
  • 03:15 "Наследство" - сериен филм /п/
  • 04:10 "Свободна да избира" - сериал /п/
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.