Северна Македония не получи одобрението на България за начало на преговори за членство с ЕС по време на днешното заседанието на Съвета "Общи въпроси" в Люксембург.
Страната ни бе представена на заседанието от заместник-министъра на външните работи Румен Александров.
От седмици беше ясно, че България се придържа към Декларацията на Народното събрание от 10 октомври 2019 г. и Рамковата позиция относно европейската перспектива на Северна Македония, приета от Министерския съвет на 9 октомври 2019 г., а това означава, че позицията ни остава непроменена: "преговорната рамка за присъединяване на Република Северна Македония към ЕС следва да съдържа необходимите гаранции по отношение на изпълнението на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2017 г, каквито към момента не са налице."
От външното ни министерство обявиха, че официална София е "отворена за конструктивен диалог с предстоящото Словенско председателство на Съвета на ЕС за намиране на взаимно приемливи решения."
Част от конкретните искания към Скопие
"България продължава проучвателните консултации със Скопие в изпълнение на Договора за приятелство и добросъседство. Подхождаме конструктивно и добронамерено, но очакваме Република Северна Македония да пристъпи към изпълнение на практика на поетите на високо ниво на 17 юни 2021 г. в София ангажименти, което ще позволи да се придвижим в положителна посока", заяви Румен Александров.
"Това включва изричния отказ на Република Северна Македония от териториални, малцинствени и исторически претенции към България, промяната на надписи/монументи, насаждащи омраза към България в Република Северна Македония, задействането на процес на реабилитация на жертвите на югославския комунизъм, репресирани заради българското си самосъзнание. Независимо от двустранния ни диалог с Република Северна Македония, България настоява прилагането на Договора за добросъседство от страна на Република Северна Македония да бъде включено сред условията в бъдещата Преговорна рамка за присъединяване на Скопие към ЕС", подчерта заместник-министър Александров.
Същевременно България даде висока оценка за постиженията на Албания в процеса на реформите и потвърди подкрепата си за приемане на преговорната рамка на страната.