Създаване на постоянен механизъм за финансова стабилност в еврозоната е главната задача на последния за тази година Европейски съвет, в който ще вземат участие държавните и правителствени ръководители от Европейския съюз.
За да бъде приет този постоянен механизъм обаче ще трябва да се направи поправка в Договора от Лисабон, позволяваща действието на такъв механизъм.
С него ще трябва да се заменят Европейският орган за финансова стабилност и Европейският финансов стабилизационен механизъм, които ще действат до 2013 г.
Вероятно ще се наложи становището, че в случай на риск пред стабилността в еврозоната, активирането на постоянния механизъм да може да става след съгласие на всички страни, приели еврото за национална валута.
Не е ясно обаче каква ще е ролята на 11-те държави членки на съюза, включително България, които засега са извън еврозоната - в какво точно ще се изразява приносът им към постоянния механизъм и дали при риск за тяхната икономическа стабилност те могат да очакват подкрепа от същия механизъм, отбелязва БТА.
За да бъде приет механизмът и поправката в Договора от Лисабон ще бъдат поискани мнения от Европейската комисия, Европейския парламент и Европейската централна банка, които обаче няма да имат обвързващ характер.
След получаването им поправката трябва да бъде окончателно одобрена от Европейския съвет през март 2011 г. и да влезе в сила от 1 януари 2013 година.
Очаква се участниците в съвета да изслушат доклад на върховния представител на Европейския съюз по външната политика Катрин Аштън за развитието на отношенията на съюза със стратегически партньори като САЩ, Китай и Русия.
Очаква се също Европейският съвет да одобри предложението на Европейската комисия на Черна гора да бъде предоставен статут на страна кандидатка за членство в Европейския съюз.
Във форума, който е последен за белгийското шестмесечно ротационно председателство на Европейския съюз, ще участва и българският премиер Бойко Борисов, който се очаква да пристигне в Брюксел в четвъртък.