В извънредно съобщение тази нощ председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен обяви, че решението Русия да бъде изключена от банковата разплащателна система SWIFT e факт. То е взето със съгласието на американския президент Джо Байдън, канцлера Олаф Шолц, италианския премиер Марио Драги, френския президент Макрон, канадския премиер Джъстин Трюдо и британския премиер Борис Джонсън.
Изключването се отнася за част от руските банки. Те няма да могат да участват в световните разплащания и с това се блокира руският внос и износ, подчерта фон дер Лайен. Руската централна банка няма да може да борави с резервите си, за да избегне международните санкции. Страните са се съгласили да ограничат и т.нар. "златни паспорти” за богати руски граждани. Тази седмица ще бъде създадена специална трансатлантическа група, която да следи за прилагането на санкциите срещу Русия и ще предлага мерки срещу още приближени на Путин и техните семейства. Правителствата се ангажират да приложат всички усилия да не допускат преместване и укриване на активи на санкционирани лица. Ще се координират и усилията за неутрализиране на дезинформацията за войната в Украйна.
"Путин предприе курс, който да разруши Украйна, но с това той разруши бъдещето на Русия,” съобщи фон дер Лайен.
За решението най-дълго се колеба Германия. Снощи "Шпигел" съобщи, че заради атаката на Русия срещу Украйна федералното правителство се обяви в полза на "целенасочено и функционално" ограничаване на международната платежна система Swift. Работи се "под силен натиск" как отделянето на Русия от Swift да бъде ограничено по такъв начин, че "да удари правилните хора", съобщиха външният министър Аналена Бербок и министърът на икономиката Робърт Хабек.
В събота сутринта украинският президент Володимир Зеленски призова във видеобръщение Германия и Унгария да се съгласят Русия да бъде изключена. Германия е последната от четирите страни, които отказваха досега. Преди нея Италия, Кипър и Унгария се съгласиха.
Първоначално външната министърка Аналена Бербок оправда отказа на Берлин, като каза, че изключването на Русия би имало "обширен ефект" и че това ще се отрази на населението. А целта е да се санкционират само виновните за кръвопролитието в Украйна. Външният министър на Люксембург Жан Аселборн предупреди за опасността от "световна търговска криза", ако Русия бъде изключена.
"Πpeycтaнoвявaнeтo нa ЅWІFТ би имaлo oгpoмнo въздeйcтвиe въpxy плaщaниятa в Гepмaния и зa гepмaнcĸитe ĸoмпaнии, ĸoитo пpaвят бизнec c Pycия, нo cъщo и зa ypeждaнe нa плaщaниятa зa дocтaвĸи нa eнepгия – вcичĸи щe тpябвa дa бъдaт дoбpe пoдгoтвeни", коментира преди дни гoвopитeлят нa германското пpaвитeлcтвo.
Oбщecтвoтo зa cвeтoвни мeждyбaнĸoви финaнcoви тeлeĸoмyниĸaции (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – SWIFT) e ocнoвaнo пpeз 1973 г., зa дa зaмeни cтapaтa cиcтeмa. Πлaтфopмaтa cлyжи нa нaд 11 000 финaнcoви инcтитyции зa извъpшвaнeтo нa cигypни и бъpзи тpaнcгpaнични плaщaния. Kъм мoмeнтa cиcтeмaтa нямa глoбaлнo пpиeтa aлтepнaтивa и e oт изĸлючитeлнo cъщecтвeнo знaчeниe зa мeждyнapoднитe финaнcи.
Πpeмaxвaнeтo нa Pycия oт ЅWІFТ би зaтpyднилo финaнcoвитe инcтитyции дa изпpaщaт пapи в или извън cтpaнaтa. Toвa oзнaчaвa внeзaпeн шoĸ зa pycĸитe ĸoмпaнии и тexнитe чyждecтpaнни ĸлиeнти – ocoбeнo ĸyпyвaчитe нa пeтpoл и гaз, дeнoминиpaни в щaтcĸи дoлapи. Ръководството на SWIFT вече обяви, че предприема мерки за изключването на Русия.
Полският премиер Матеуш Моравецки критикува днес западни страни като Германия заради "примитивен егоизъм" пред лицето на войната в Украйна. "Днес няма място за такъв примитивен егоизъм, който виждаме в някои западни страни, включително и тук, в Германия, за съжаление", каза Моравецки в Берлин преди срещата с германския канцлер Олаф Шолц. "Затова дойдох тук... да разтърся съвестта на Германия. За да решат най-накрая за санкции, които всъщност ще са смазващи", каза той пред полски репортери.
Освен това германското правителство съобщи, че ще изпрати в Украйна ракети Stinger и ПВО системи.
Франция, Белгия, Чехия и Нидерландия също обявиха, че изпраща оръжие и гориво за украинската армия.
Външните министри на ЕС ще,проведат днес видео среща, за да обсъдят как да засилят военната помощ за Украйна. "Ще предложим пакет от спешни мерки, за да подкрепим Украйна в тази героична битка”, написа външният министър НС ЕС Жозеп Борел в Туитър.