Държави-членки на Европейския съюз са постигнали споразумение за съвместна доставка на боеприпаси за Украйна, каза германският министър на отбраната Борис Писториус в кулоарите на среща с колегите си от ЕС в Брюксел в понеделник.
"Днес ще подпишем съответните документи", каза той пред репортери, като добави, че Германия също ще отвори своите национални рамкови договори с отбранителната индустрия за други партньори, тъй като бързината е от съществено значение при доставките на Киев.
"Нашата цел трябва да бъде да изпратим значително количество боеприпаси в Украйна преди края на тази година", подчерта Писториус.
Колегата му от Естония Хано Певкур уточни малко по-рано днес, че страните от ЕС са се договорили да доставят един милион артилерийски снаряда.
"Постигнахме политически консенсус да изпратим на Украйна един милион снаряда с калибър 155 мм", каза той пред репортери, като добави, че това ще стане в рамките на 12 месеца.
"Има много, много детайли, които все още трябва да бъдат разрешени, но за мен е най-важно да приключим тези преговори и това ми показва едно нещо: ако има воля, има и начин."
Върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел каза преди срещата, че се надява на сделка за съвместна доставка на боеприпаси за Украйна на срещата на външните министри и министрите на отбраната, като предупреди за проблеми, ако министрите не успеят да постигнат съгласие.
Без сделка Европейският съюз ще се окаже в затруднение да продължи да доставя оръжие на Киев, напомни Борел. Негово е предложението да се изразходват 1 милиард евро за снаряди от складове и още 1 милиард за съвместни доставки.
Украйна определи доставката на 155 mm снаряди като критично важна необходимост, тъй като участва в ожесточена война на изтощение с нахлуващите руски сили, в която и двете страни изстрелват хиляди артилерийски снаряди всеки ден.
Украински и западни лидери предупредиха през последните седмици, че Киев изразходва снарядите по-бързо, отколкото съюзниците му могат да ги осигурят, което доведе до подновен натиск за изпращане на доставки и намиране на начини за увеличаване на производството, пише "Дневник".