България е пред прага на търговско откритие за доказване на ново находище на глауконит. Това съобщи Никола Вардев от Българската минно-геоложка камара на форум за иновациите в бранша. Глауконитът е изходен материал за производството на натурални минерални торове и е важен елемент за развитието на интензивното биоземеделие.
Според предварителните проучвания глауконитът или по-познатият зелен пясък е открит в района на Враца. Мястото е стратегическо от гледна точка на евентуален износ заради връзката с Дунав.
Суровината може да се добива по безвзривен способ, после се троши, смила се до минерално брашно и така се пуска за продажба. Вторият вариант за добив е чрез обогатяване.
По предварителни изчисления запасите възлизат на 10–15 млн. куб метра суровина, със съдържание на глауконит от около 60% и калий от 3,7 до 4,4%. Съдържанието е аналогично на много от находищата, експлоатирани сега в Канада, САЩ, Нова Зеландия, Австралия, Индия, Русия, информира БТА.
Вардев посочи още, че започва изследване на възможностите за търсене и проучване за наличие на бор-литиева минерализация на територията на Западна България. Дали на територията на страната ще бъде локализирано такова находище, ще стане ясно до около две години.