България е страната на розите, красивите жени и хубавото вино. Но понякога тези стереотипи се променят, както и се променя цветът на полетата с розов цвят – от нежно розово и кърваво червено – на виолетово.
Не, не става въпрос за генномодифицирани рози. А за лавандула. Според експерти, цитирани от Post noon, страната ни вече е най-големият производител на масло от лавандула и сме задминали Франция по този показател.
Нещо повече – самите французи си купуват между 80 и 90% от лавандуловото масло от нас.
България и Франция държат заедно около 3/4 от пазара на лавандулово масло в света. В периода 2005 – 2010 година обаче болест поразява 50% от насаждения във Франция и така страната ни се превръща в новия крал на лавандулата.
Един от най-големите износители на лавандулово масло се оказва българска розоварна от село Търничене. Създадена още през 1909 година, дестилерия на компанията продължава да работи и по времето на комунистическия режим у нас, когато розоварната е национализирана.
След промените имотът се връща на наследниците, а те продължават бизнеса на своите деди и го развиват, правейки дестилерия и за лавандулово масло.
Растението е многогодишно и въпреки че е родината му е Средиземноморието спокойно може да се отглежда и у нас – издържа при студове от минус 30 градуса. Но разбира се - обича слънцето и колкото повече дни със слънцегреене има, толкова е по-качествено маслото. А маслото от лавандула е използва широко в парфюмерията, а колкото и странно да звучи – и за производството на бои и химикали.
В България лавандулата е внесена през 1907 година и първоначално е била гледана в опитните полета около Казанлък.