Домашните помощници и болногледачи, повечето от които са жени мигранти, трябва да получат официален статут в ЕС. Признанието, че техният труд представлява "истинска" работа би било пречка пред експлоатацията, принудителния труд и трафика на хора. Това се казва в резолюция на Европейския парламент.
За да се спре несигурната заетост и недекларирания труд, евродепутатите препоръчват създаването на лесни за управление модели за законни отношения между работник и работодател, като посочват примери в Белгия и Франция.
"Домашните помощници и болногледачи ни позволяват да преследваме своята кариера и да се наслаждаваме на социалния си живот. Ние им се доверяваме с нашите домове, деца и родители. Но те остават невидими, недекларирани жертви на несигурността и социалното изключване. Също така почти всички те са жени, работещи дълги часове, без почивни дни, без медицинска застраховка или пенсионни планове", казва българката Костадинка Кунева, която е евродепутат от гръцката СИРИЗА.
"Застаряващото ни население и фактът, че жените навлизат все повече на пазара на труда означава, че ние имаме все по-голяма нужда от тях. При все това държавите членки на ЕС продължават да им позволяват да работят в сивата икономика," добави тя.
Резолюцията е била приета с 279 гласа "за", 105 "против" и 204 "въздържал се".
В текста ѝ се казва още, че домашните помощници и болногледачи трябва да бъдат включени в националното трудово, здравно, социално и антидискриминационно законодателство. Те трябва да имат правото да сформират синдикати, се казва в текста. Освен това държавите членки на ЕС трябва да осигурят широкодостъпни висококачествени грижи за деца, възрастни и други, за да намалят стимулите за незаконно наемане на болногледачи, както и за да предоставят реални и законни кариерни възможности за домашните помощници в сферата на социалните грижи.
Евродепутатите призовават за "професионализация" на домашния труд, която ще превърне несигурния и недеклариран женски труд в призната работа и ще даде на домашните помощници и болногледачи социална защита. Те също така призовават Комисията да предложи рамка за признаването на законовия статус на непрофесионалните болногледачи, която да им предложи заплащане и социална защита за времето, през което те дават грижа.
По-голямата част от домашните помощници и болногледачи са жени мигранти, голям процент, от които са с неуредено положение, се казва в текста.
Само сериозни механизми за инспектиране и наказания могат да спрат трафика на хора и финансовата експлоатация на домашните помощници, смятат евродепутатите.