Ако парламентарните избори бяха днес, бихме имали доста пъстър, седемпартиен парламент, със съмнителна възможност за съставяне на мнозинство, коментира Кольо Колев от "Медиана" на пресконференция днес в Пресклуба на БТА.
Той представи национално представително проучване, направено между 14 и 18 ноември сред 1001 души.
Според данните БСП би получила 22,8%, ГЕРБ - 16,9 на сто, Реформаторският блок - 8,6 на сто, ДПС - 7,6%, "България без цензура" - 4,3 на сто, Патриотичният съюз (НФСБ, ГОРД и др.) - 2,9 на сто, а "Атака" - 2,8%.
Дяловете са на базата на 100% от анкетираните.
Според Колев не отговарят на реалността внушенията, че обществото е разделено на твърди и непримирими противници на кабинета и също толкова твърди негови поддръжници.
Освен тях имало две големи групи - общо около 50% от хората. Едната от тях (около 31%) включва тези, които не са поддръжници на властта, но искат да видят нейните действия, за да направят преценка, а другата (около 18 на сто) е на политически индиферентните.
И двете групи са обединени от това, че не се вълнуват от субекта на политическата власт, а от действията й, коментира Кольо Колев. Около 37 на сто от анкетираните смятат, че правителството трябва да подаде оставка, 31 на сто искат да се остави да работи и тогава да се прецени, а 14 на сто са за пълен мандат на кабинета. 18 на сто нямат мнение.
Според 37% е добре за страната да има предсрочни избори, 41 на сто са на обратната позиция, а 22 на сто не могат да преценят. Вероятно една от причините да не се искат предсрочни избори е липсата на ясна политическа алтернатива, има и силна раздробеност на електоралните нагласи - на границата на 4-процентната бариера и над нея са 7 формации, отбеляза социологът.
Проучването регистрира промени в рейтингите. Начело е Йорданка Фандъкова - 44 на сто. Според Колев причината е, че тя не се възприема като страна в политическото противопоставяне.
Втори е Георги Първанов - 42 на сто. Кристалина Георгиева, която традиционно оглавява класацията, е на трето място с 41%. Социологът отдава това на проблема с бежанците.
Росен Плевнелиев е шести - с 31 на сто. Колев смята, че причината е в това, че Плевнелиев се привижда като страна в политическия процес.
Пламен Орешарски, въпреки протестите, се намира в добро политическо здраве и е на четвърта позиция - 34 на сто, с рейтинг, по-висок от този на правителството като цяло, каза социологът.
30% от анкетираните отговарят, че кабинетът им вдъхва доверие. Действията на студентите одобряват 46,5 на сто - повече, отколкото оставката на кабинета.
Според Колев това показва, че хората одобряват не целта, а натискът, който всеки протест упражнява върху управляващите.