Знаете ли къде се намира надгробният камък на Иван Вазов? А Курилският манастир? Това са само част от обектите, включени в първата демонстрационна карта по проект "Непознатата София".
"Непознатата София" цели да набележи непознатите, но интересни исторически, архитектурни, културни и художествени места и обекти на територията на град София и да допринесе за тяхното популяризиране сред гражданите и туристите. Основната цел е да се подпомогне придобиването на статут на София на Европейска столица на културата.
От началото на проекта - на 1 юни, до момента са избрани осем интересни, но малко познати забележителности на столицата. Първоначално подборът е направен чрез собствено изследване, направено от Център за предприемачество и управленско развитие - България.
След това изборът е бил оставен изцяло на гражданите, които чрез анкетна карта, публикувана на страницата на проекта, както и с анкети на място, да изберат забележителностите. Единственото условие за гласуване е обектите да бъдат малко познати и известни на гражданите.
Така, досега са получени общо 1200 предложения, каза ръководителят на проекта Станислав Червенков.
След гласуването, софиянци са определили на първо място за малко познат и известен обект надгробният камък на Иван Вазов.
Той се намира в градинката пред храма "Света София", съобщи консултантът по проекта Стоян Стоянов. Той представлява голям витошки камък, който е докаран специално от планината, в знак на преклонението на писателя към красотата на природата.
Легендите разказват, че на този камък Вазов е седял често и е написал някои от най-добрите си творби, обясни Стоян Стоянов.
На второ място сред вота на гражданите е митрополитският храм "Св. Николай Чудотворец", намиращ се на ул. "Цар Калоян", до хотел Рила. Това е един от най-старите храмове в София, обясни консултантът на проекта. Първите основи на църквата са от ІV век, от времето на император Св. Константин Велики.
На трето и четвърто място хората са класирали къщата музей на Пейо Яворов на ул. "Г.С. Раковски" и "Късноантичен мавзолей", намиращ се в Южния парк.
Мястото, където Пенчо Славейков е написал някои от най-известните си произведения, пък се класира на петото място според вота на софиянци. Малкото позната и известна поляна "Славейковите дъбове" се намира на метри под Семинарията в квартал "Лозенец".
Мястото се смята за паметник на културата от национално значение, тъй като е автентично наследство от известните писатели Петко и Пенчо Славейкови.
На "Славейковите дъбове" са се срещали представителите на кръга "Мисъл" - Пенчо Славейков, Пейо Яворов, Петко Тодоров, д-р Кръстев, както и Мара Белчева и Боян Пенев, разказа Стоян Стоянов.
Сред новите обекти е включен и православният храм "Света Богородица". Точно след моста на ул. "Черковна", в кв. "Хаджи Димитър" през далечната 1912 г. Пейо Яворовсе се венчава за своята муза от любовните си стихотворения и любима Лора Каравелова, преди да замине за фронта в Македония.
Вила "Рустика", съществуваща до готското нашествие от последната четвърт на ІІІ век, когато е разрушена и ограбена, е открита през миналия век. Тя се намира в северната част на кв. "Хаджи Димитър". При разкопките на вилата са открити 250 сребърни монети от ІІІ век в глинено гърне. Предполага се, че тя е била използвана като светилище и гробище за траките.
Курилският манастир пък, който също попада сред забележителностите на демонстрационната карта, се намира съвсем близо до София - до брега на река Искър.
На това място е имало манастир още преди Първото българско царство, но в началото на Османското робство е разрушен. През 16 век манастирът е възстановен, като четири века по-късно става девически манастир. Тогава в него е имало действаща печатница, която е била "дом" за християнската литература. В днешно време в манастира няма монаси, но е действащ.
Но това е само временната класация на "Непознатата София". Всеки има възможност да промени реда в класацията и да избере тази, която той реши, тъй като проектът продължава до 31 август. Така че, всеки, който знае някое закътано, но хубаво местенце, да не го пази за себе си, а до го сподели. Гражданите могат да гласуват за тези осем обекта, но и да добавят нови.
За улеснение на желаещите да се включат "Непознатата София", организаторите съобщиха, че демонстрационната карта с осемте обекта ще бъде разпространена на аерогара "София", автобусни гари, хотели, ресторанти и на места с голям поток от граждани и гости на столицата.
Проектът ще бъде отворен за развитие и надграждане, обеща ръководителят му Станислав Червенков, като целта му е, освен откриването на интересните места с историческо и културно значение, е и намирането на допълнително финансиране.
Червенков съобщи, че ще се търси помощ от Столична община, за да могат да се поддържат и приведат в добър външен вид забележителностите, включени в демонстрационната карта.
Сумата на бюджета за изпълнението на проекта е близо 16 000 лв., като 14 000 лв. са финансирани от Столична община по програма "Европа".