22 парламентарни комисии ще работят в новото 43- то Народно събрание. Това решиха народните представители при приемането на правилника за работа на НС.
Повече от комисиите съвпадат с ресорите на министерствата. Отново ще има и орган, който ще отговаря за борбата с корупцията, информира БНР. Също така ще има комисия за контрол на службите за сигурност и за взаимодействие с гражданския сектор.
В парламента ще функционират и комисия по правата на човека и вероизповеданията.
Създаването на комисия за наблюдение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР)разгорещи страстите в пленарната зала. Идеята за нея се роди още по време на така наречените февруарски протести срещу цените на тока.
Функционирането на подобна комисия породи критики, тъй като енергийният регулатор е независим органи и подобен орган може да се сметне за намеса на законодателната власт в дейността на ДКЕВР.
Именно поради тази причина от ГЕРБ няколко пъти обясняваха, че целта на комисията не е да контролира регулатора, а да го наблюдава.
Станислав Иванов от ГЕРБ коментира, че тази комисия трябва да прекрати практиката депутати и министри да определят цената на тока.
Дебатите станаха повод за обвинения, че предишните управляващи са намесвали при определянето на цената на електроенергията.
Социалистката Мая Манолова пък обвини хората на Борисов, че създават комисията, за да осигурява тя алиби за решенията на ДКЕВР.
"Най-лесно е да бъде прехвърлена отговорността от регулатора върху постоянно действащата парламентарна комисия, в която ГЕРБ и управляващото мнозинство, ще имат пълно мнозинство. И по този начин регулаторът, който се назначава от Министерския съвет, да си измие ръцете с парламентарната комисия.
Със създаването на комисия за наблюдение дейността на ДКЕВР може би се намира длъжност за някои от коалиционните партньори", коментира Мустафа Карадайъ от ДПС.
Според него комисията щяла да бъде дадена на Патриотичния фронт.