Рекордно високи температури бяха отчетени в 24 български града към 15:00 часа днес. В деня, в който за втори път това лято метеоролозите обявиха код "червен” за опасно високи температури, живакът на редица места стигна и надвиши 40 градуса.
Най-високата температура е отчетена до момента в Ловеч – 41 градуса. Очаква се да се покачи с още градус-два до 18 часа.
Общо 24 са регистрираните температурни рекорди, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) при БАН за Агенция "Фокус”.
Под 40 градуса са рекордите във Велико Търново (39 градуса), Видин (36,2), Враца (39), Добрич (36,3), Драгоман (35,3), Елхово (37,8), Казанлък (35), Кюстендил (37), Ново село (36,8), Оряхово (37), Пловдив (36,3), Разград (36,2), Силистра (35,5) и в София (35,5 градуса).
Живакът е ударил 40 и нагоре градуси в Кнежа (40), Ловеч (41), Монтана (40), Плевен (40), Русе (40,2) и в Свищов (40,8).
На четири планински върха също са регистрирани температурни рекорди: на връх Ботев е измерен температурен рекорд от 18,9 градуса, на връх Мургаш - от 27,6 градуса, на Рожен - от 27,8 градуса и на Черни връх - от 19 градуса.