Минималното майчинство от догодина ще стане от 240 на 270 лева, съобщи в ефира на bTV социалният министър Тотю Младенов. По думите му специално за това в бюджета на министерството за 2012 г. се отпускат допълнителни 7 милиона лева.
По повод оплаквания на майки, че парите им се бавят от НОИ, той се ангажира да постави въпросите, като изтъкна, че процедурите по изплащане на средства би трябвало да се облекчат.
Министърът успокои, че няма да има орязване на болнични, майчински и пари за безработни: "За следващата година за временна нетрудоспособност са предвидени 260 милиона лева. Дори в кризата запазихме 410 дни майките да получават 90% от заплатата си. Направихме така, че 60% от осигурителния си доход да вземат безработните, което е стимул за хората да получат прилично обезщетение”.
Младенов каза още, че е даден старт на проект с пари от Световната банка за социалното включване на услугите за деца. Предвижда се да се дават безплатни здрави услуги и семейни консултации, да се поема и част от таксите за ясли и детски градини за деца до 7 години.
Очаква се от него да се възползват 100 000 деца, които досега са "изхвърляни от системата”. "Сключени са договори с 56 общини. Целта е на всички деца да се даде равен старт за първи клас”. Министърът обаче уточни, че не става въпрос само за малчугани с ромски произход.
Той заяви, че вече се води и усилена борба срещу злоупотребите със социални помощи. Започват съвместни проверки с Министерството на образованието и Агенцията по социално подпомагане в училищата. Идеята е, когато дете не влиза в час, да бъдат спирани парите за родителите му. Това досега се е случило на близо 500 души.
Над 3000 пък са останали без социална помощ, защото отказват да полагат общественополезен труд. Първоначалната мярка е за два месеца, а при второ провинение парите се спират за две години, уточни Тотю Младенов.
Социалният министър отново потвърди, че ново увеличение на минималната работна заплата ще бъде поискано през април 2012 година. Предвижда се тогава тя да се вдигне на 290 лева. Той отбеляза, че това е продължението на обещаното повишаване на сумата, планирано да стане на два етапа, първият, от които вече е факт.
Той коментира, че опасенията на бизнеса за покачване на безработицата са неоснователни: "Нищо такова не се получи от 1 септември, когато минималната работна заплата стана 270 лева. Тя в България е доста изостанала в годините и неслучайно по този показател сме на дъното на ЕС”.
По думите му не трябва да има и притеснение между хората за увеличение на свързаните с минималното възнаграждение такси, като тази за лекарски преглед например. "От 1 януари се отвързват редица плащания, свързани с минималната заплата. Те ще бъдат в бюджета като фиксирана сума. Това беше и едно от условията да отвържем редица плащания, за да има смисъл и да не се изяжда увеличението”, обясни Младенов.