337 жертви на трафик на хора са регистрирани за първите 6 месеца на 2012г. в България. Това сочат данни на Националната комисия за борба с трафика на хора.
През 2011 г. в страната са регистрирани 541 жертви на трафик, като 448 души от тях са жени. При 404 случая основната цел на извършеното спрямо тях престъпление е сексуалната експлоатация, следват трудовата експлоатация - 91 случая, и трафикът с цел продажба на новородено дете - 29 случая.
По предварителни данни на Европейската комисия 76% от жертвите на трафик на хора в ЕС са експлоатирани сексуално, 14% са подложени на трудова експлоатация, 3% са принудени да просят и 6% са подложени на друг вид експлоатация. Международната организация на труда докладва, че в ЕС жертвите на принудителен труд, включително принудителна сексуална експлоатация са 880 000 души.
Във връзка с все по-задълбочаващия се проблем, в София бе открита изложбата "Step 2 Freedom” в подкрепа на превенцията на трафика на хора.
Изложбата е разположена на Моста на влюбените до НДК и може да бъде разгледана до 11 ноември 2012 г. Тя е съвместна инициатива на Националната комисия за борба с трафика на хора, Нов български университет и международния проект The NO Project.
Изложбата бе открита официално от вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, кметa на Столична община Йорданка Фандъкова и ректора на НБУ Пламен Бочков.
Трафикът на хора е едно от най-тежките престъпления и генерира изключително голям ресурс за тези, които се занимават с него, заяви в речта си Цветан Цветанов.
По думите му няма по-хубав начин да бъде информирана публичността за този проблем с подобни кампанни.
Той подчерта, че никой не е застрахован и всеки трябва да участва в информираността на обществото.
"Във века на информационното общество всички имат възможност да се докоснат до всякаква информация, но точно това е проблема, защото има някои теми, които остават в страни от вниманието на хората. Такава е темата за трафика на хора", каза кметът на София Йорданка Фандъкова.
Изложбата включва 58 плаката, които представят гледната точка на студенти от НБУ към глобалния проблем, както и на млади гръцки и американски творци, подкрепящи международния проект The NO Project.