Военнопатриотичното възпитание не може и не трябва да бъде кампанийно-инцидентна проява, а трябва да е постоянен процес, в който да бъдат ангажирани както държавните институции, така и обществото.
Това коментира министърът на отбраната Ангел Найденов, който участва в заседание на Обществения съвет по отбранителна политика за приноса на неправителствените организации за военнопатриотичното възпитание.
След предприетите стъпки с Министерството на образованието и науката занятия по начално военно обучение вече се водят в 2267 паралелки от 9-и и 10-и клас, посочи Найденов, цитиран от БТА.
Десетокласниците проявявали по-голям интерес към материята. Ръководители на занятията са 660 военни и цивилни служители от структурите на Централното военно окръжие, както и военнослужещи от въоръжените сили. За този свой труд те не получавали допълнителни възнаграждения.
Участниците в Обществения съвет засегнаха редица въпроси като ролята на институциите и на медиите за военнопатриотичното възпитание. Чуха се мнения за възстановяване на задължителната военна служба, военното обучение да бъде задължително, както и други предложения. Не съм привърженик на възстановяването на задължителната наборна военна служба, отново посочи министърът.
Найденов коментира част от прозвучалите изказвания като натоварване на МО със свръхочаквания, отбелязвайки, че ведомството е част от държавата, но не може да я замести. Членството ни в международните съюзи и организации не изключва патриотизма и ние като министерство продължаваме да мислим и да работим в тази посока. Когато говорим за патриотизъм, трябва да разбираме просветения патриотизъм, изключващ насаждането на нетърпимост и омраза към другите, посочи Найденов.