"Брекзит" показа, че начинът на работа на евроинституциите трябва да се преосмисли. Това заяви в ефира на "Радио К2" членът на Изпълнителното бюро на АБВ и международен секретар на партията Георги Димитров. По думите му доказателство за неговото твърдение е умерената реакция на редица лидери от държавите на Стария континент на фона на паниката,
обхванала представителите на Европейския парламент и Европейската комисия след новината от референдума във Великобритания.
"ЕК в лицето на Юнкер и ЕП в лицето на Шулц, започнаха да гонят Обединеното кралство едва ли не на момента, а съгласно договора преговорите могат да продължат до две години. До тогава всяка държава - членка продължава да спазва задълженията си и да се ползва с правата си на такава. Недоумение буди например, защо британският комисар трябваше да подава оставка от поста си. Защо бяха пренебрегнати тези 16 милиона души, които подкрепиха оставането – никой не ги споменава? Нормално е да се запитаме тогава защо е тази паническа реакция на евроинституциите. И отговорът не е много труден! До голяма степен евроскептицизмът се засилва и това се дължи именно на тази европейска бюрокрация. Защото както се казва: "През годините тя започна да се вглежда в дървото, а забрави да гледа гората".
Конкретен пример е и с бежанците. Ситуацията две години бе проспана от ЕК и ЕП, а конкретни мерки можеха да се вземат много по-рано. Така, че отбраняването на евроинституциите в случая като първа реакция, ще има задълбочаване на разрива между евроинституциите и хората. Съюза несъмнено има нужда от администрация, но сегашната администрация не е Съюза! Точно по тези причини бюрокрацията в Европа сега прави опит да отклони вниманието на хората от истинската причина за резултатите от референдума във Великобритания. Очевидно е, че начинът на работа на Европейския съюз и на евроинтистуциите следва сериозно да се преосмисли и това е изводът от това, което се случи", посочи Димитров. Той обаче бе категоричен, че България трябва да се противопостави на все по- задълбочаващото се разделение и явлението "Европа на две скорости".
"Това за нас не е добро и ние трябва да даваме отпор на тези опити. Тази диференциация и формиране на ядро от държави и други, които не са членки на еврозоната, ще задълбочи това разделение, което сега съществува. Какво означава "държавите основателки"? Това е връщане към миналото, защото всички държави - членки носят еднакви задължения и права и по никакъв начин не трябва да се допуска такъв сепаратизъм. Това ще доведе до ръст на евроскептицизма ", заяви Димитров и допълни, че идеята за присъединяване веднага на всички членки към еврозоната също не е добър вариант, тъй като отделните държави нямат необходимата готовност.
Георги Димитров бе призован за коментар и по отношение на участието на делегацията АБВ в най –висшия форум на водещата партия в Руската федерация "Единна Русия". По думите му на форума представителите на Алтернатива за българско възраждане са защитили националния интерес на България.
"Подписана бе и декларация за взаимодействие между АБВ и "Единна Русия", където са заложени много ясни принципи. Текстът на декларацията е публикуван на сайта на АБВ. Там е видно, че категорично е защитен българският национален интерес от гледна точна на ориентацията на страната ни към НАТО и ЕС. Това се признава от руската страна. Същевременно обаче се признава, че Русия има своето категорично място в архитектурата на сигурност на Европа и света".
Димитров отговори и на въпрос, свързан с възможността за лявоцентристко обединение около предстоящия президентски вот. "АБВ е за достигане на ситуация с обща кандидатура на левите партии за президентските избори. От тук нататък стоят два конкретни въпроса за решаване. Единият е начинът на издигане на тази кандидатура, а вторият е персоналните кандидати. Очевидно е, че още не сме достигнали до този етап. БСП реши да прави вътрешно допитване и ние уважаваме този избор. Ние бяхме готови да водим този разговор още през май, но след като сме възприели тази линия, естествено и коректно е да изчакаме БСП да довърши допитването си. Няма наше решение за имена именно поради тези съображения. Ако бяхме решили да вървим със собствена кандидатура, до сега щяхме да обявим и кандидатите, защото ние нямаме притеснения, че кандидата, който можем да издигнем, може да бъде атакуван и омаскарен", заяви той. По думите на Георги Димитров забавянето на номинациите обслужва единствено интересите на ГЕРБ, които целят отново да назначат служебен президент без кампания и реален избор от страна на хората.