От английската банка консултант HSBC дават надежда, че АЕЦ "Белене" може да се окаже печеливш проект и вече може да се работи по него. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
По думите му първите резултати от анализа на консултанта по проекта HSBC сочат, че може да се работи в превръщането на проекта в печеливш, но разликата между печеливш и губещ е много тънка и договарянето трябва да става много внимателно.
Страната ни ще поиска нова отсрочка за удължаване на преговорите за строителството на АЕЦ "Белене", съобщи още енергийният министър. Споразумението за строителство на втората атомна централа у нас между НЕК и "Атомстройекспорт" ще бъде удължено до края на януари 2012 година, каза още Трайчо Трайков.
Причината за удължаването на срока е необходимостта да се свърши цялата работа по проекта и очакването на резултатите от тестовете за безопасност и новите изисквания, които ще излязат през декември, поясни Трайков.
"Искаме да сме сигурни, че всичко се получава като се сравнят прогнозите за развитие на пазара в следващите години и цената, на която може да произвежда електроцентралата, това е начина да се види, дали е печеливш проектът", обясни Трайков.
Според министъра цената на произвежданата електроенергия изключително много зависи от инвестициите в построяването на централата.
"Докато в газовите и въглищните централи голяма част от цената на електроенергията, която се произвежда, идва от горивото, то при ядрените централи при цени от 70,80 или 90 евро за мегаватчас, само 2 евро идват от горивото, всичко останало зависи оттова, колко е струвало построяването ѝ", посочи още Трайков.
А цената на построяването на първо място зависи от лихвата, при която се взима капиталът за финансирането.
Руската страна е готова да предостави част от финансирането на проекта, затова основните разговори между двете страни се въртят около финансовите параметри на този ресурс, уточни Трайков. Той допълни, че страната ни е готова да поеме част от руското финансиране, но всички зависи от условията на договаряне.
По повод проблемите в туризма министърът увери, че ако има негативно отражение върху зимния сезон, то ще е съвсем минимално. По думите му руският пазар не е изгубен за България и ако се вземат предвид руските медии, ще стане ясно, че настроенията в Русия не са толкова катастрофални, колкото ги описват.
Законът за туризма се обсъжда и скоро трябва да намери законодателно прилагане. В него може би ще залегне текст, в който да се повиши изискването за покритие на застраховките за професионална отговорност от страна на туроператорите, съобщи Трайков.
Той изрази мнение, че "българската система за застраховки сработи и ако руската система беше сработила толкова добре, нямаше да ги има драмите с руските туристи", каза Трайков. Той обаче не оправда поведението на двете компании, предизвикали скандала.