По големите борси и тържища в шест големи области на страната в момента текат масирани проверки за пестициди в плодове и зеленчуци, внесени у нас от Турция, Македония и други трети страни.
Причината е случаят с откритите зеленчуци от Йордания с пестициди десет пъти над нормите, обясни пред Агенция "Фокус” зам.-изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Антон Величков.
Според Величков контролът на пестицидите от новия контролен орган става много по-бързо, отколкото преди. "До преди създаването на агенцията, аз лично като консуматор, бях по-малко сигурен за това, което си купувах на пазара. Така че потребителите нямат основания за притеснение за това, което купуват като пресни плодове и зеленчуци на пазара”, обясни той.
От трети страни, България внася най-много количества зеленчуци и плодове от Турция. Там земеделските производители използват забранени от ЕС препарати за растителна защита. Затова задължително 10% от внасяните домати, краставици, тиквички и круши от Турция се проверяват на границата за остатъци от пестициди.
Величков каза още, че се поверяват и цитрусовите плодове за оцветители. До 15 март проверките трябва да приключат и тогава ще са ясни и резултатите.
Агенцията по храните ще подготви екшън-план за недопускане на домати от Гърция, заразени с миниращ молец (латинско наименование tuta absoluta). Миналата година вредителят бе открит на зеленчуковите пазари в Благоевградски регион в домати от остров Крит.
От следващата седмица ще започнат специални мерки за миниращ молец – ще се бъдат изготвени заповеди за по-засилен граничен контрол, ще се проверяват и български оранжерии за този вредител.
Агенцията по храните ще проверява и цветята за 8 март, защото и чрез тях в страната могат да влязат опасни карантинни вредители.