Водачите не бива да дават доброволно колите си на катаджиите, съветва адвокат. Ако полицията иска да вземе автомобила Ви след положителен тест за алкохол или наркотици, Вие имате право да откажете.
В такъв случай МВР е длъжно да състави протокол за изземване. Отнемането на кола може да стане само след влязла в сила присъда.
Това каза Силвия Петкова, адвокат, в фира на Радио "Фокус". Тя коментира темата за дрегерите и лекарствата, при приемането на които дрегерът може да отчете положителни резултати.
"Не всяко болкоуспокояващо или сънотворно дава положителна проба при дрегер. Има обаче такива, които могат. Повечето от тях съдържат химични съединения на наркотични вещества, разрешени за употреба - например хапче за мигрена със съдържание на кодеинов сулфат", даде пример Петкова.
"Имам случаи от практиката си, когато при приети лекарства без никакво съдържание на разрешени наркотични химични вещества отново се появява положителна проба за наркотици. Отнемането на автомобил може да стане само с влязла в сила присъда.
Когато още на място полицаите поискат от водача да предаде автомобила си, водачът не бива да го предава доброволно.
Трябва Да съставят протокол за изземване .
Когато водачът е убеден, че не е употребил наркотично вещество, задължително трябва да даде кръвна проба, без значение дали полицаите се опитват да го убедят да не дава такава", посъветва юристът.
"Право на водача е да даде кръвна проба, за да докаже, че не е употребил наркотици. Често ми се случва клиент да каже, че е не употребил лекарства или наркотици, но да му излезе положителна проба за бензодиазепин.
Когато задам въпроса за болкоуспокояващи, става ясно, че той всъщност е взел лекарство, в което се съдържа наркотично вещество, но самият потребител не го знае", уточни Силвия Петкова.