Аз съм Левски! Ей ме на!

175-годишнината от рождението на Апостола ще бъде отбелязано в цялата страна

по статията работи: iNews.bg | 18.07.2012 | 09:09

"Аз съм Левски! Ей ме на!"

И никое име той не спомена.

Из "Епопея на забравените", Иван Вазов

 

Васил Левски (Василъ Лѣвскій) е псевдонимът, с който е известен Васил Иванов Кунчев, български революционер, идеолог и организатор на българската национална революция.

Апостола пътува по страната и създава тайни районни комитети, които да подготвят националния бунт. Неговата мечта е чиста и свята република, в която всички да имат равни права, независимо от етническата си и религиозна принадлежност.

Левски е роден на 18 юли 1837 г. в Карлово в семейството на Иван Кунчев Иванов и Гина Василева Караиванова. Има двама братя и две сестри. Учи във взаимно училище в гр. Карлово и в класното в Стара Загора. През 1851 г. баща му умира и тримата братя остават да се грижат за семейството. Васил е на 14 и започва да учи абаджилък. На 7 декември 1858 г. приема монашеството и името Игнатий в Сопотския манастир "Св. Спас" под мантията на йеромонах Кирил, а през следващата 1859 г. пловдивският митрополит Паисий го ръкополага за йеродякон в църквата "Света Богородица" гр. Карлово.

На 3 март 1862 г. заминава за Сърбия и взема участие в Първата българска легия на Раковски в Белград. Запознава се отблизо с бунтовните среди на българската емиграция.

Заради своята ловкост и храброст по време на сраженията с турците за белградската крепост Васил получава името Левски. Според легендата е направил "лъвски" скок по време на военни упражнения в Сърбия.

През 1863 г. заминава за Румъния и след кратък престой се завръща в България. През пролетта на 1864 г., навръх Великден в Сопот, Левски в присъствието на най-близките си приятели сам отрязва дългите си монашески коси. От този момент той става мирски дякон (служител, помощник) на свободата Васил Левски.

През 1867 г. по предложение на Раковски е определен за знаменосец в четата на Панайот Хитов, която се подготвя за прехвърляне в България. Заедно с четата изживява всички трудности и разочарования по време на похода в Балкана през 1867 г. После заедно с четата преминава в Сърбия и постъпва във Втората българска легия на Раковски (1867-1868). След разтурянето ѝ той се разболява и остава 2 месеца в с. Зайчар.

През това време преосмисля изминатия път. Съмненията му в целесъобразността на четническата тактика се превръщат в убеждение, че трябва да се търси нов път за постигане на крайната цел. За пръв път изразява мнение, че трябва предварителна подготовка на народа за участие в освободителното дело.

През август 1868 година, Левски отива в Букурещ, където се свързва с Иван Касабов и дейците на "Българското общество". Към това време се отнася запознаването му с Христо Ботев и техният съвместен живот в една изоставена вятърна мелница край Букурещ.

Със средствата, предоставени от "Българското общество" и читалище "Братска любов", организация на "младите", Левски заминава за Цариград с параход на 11 декември 1868 г., за да предприеме оттам първата си обиколка из българските земи. Тя е с осведомителна цел. При извършването ѝ, Левски се запознава с условията и възможностите за революционна дейност в българските земи. В началото на януари 1869 г. напуска турската столица и се отправя към Тракия и Северна България.

Преминава през Пловдив, Карлово, Сопот, Казанлък, Сливен, Велико Търново, Ловеч, Плевен и Никопол. Навсякъде разговаря със свои доверени хора и познати, за да ги спечели за делото. Обнадежден, че в непродължителен срок може да бъде обявено въстание, Левски приключва своята обиколка и на 24 февруари се завръща в Румъния.

После продължава изграждането на местни (частни) революционни комитети и в Ловеч, Троян, Карлово, Калофер, Казанлък, Пловдив, Сопот, Чирпан и др. Втората обиколка на Левски го убеждава, че въстанието не може да бъде вдигнато толкова скоро, както мисли няколко месеца преди това. Той съзира необходимостта от по-голяма подготовка на народа, осъществявана от революционни комитети, свързани организационно помежду си.

В края на 1869 г. заедно с Любен Каравелов участва в създаването на Българския революционен централен комитет. През май 1870 г. Левски се завръща в България и се заема с доизграждането на комитетска мрежа. До края на 1871 г. успява да създаде гъста мрежа от революционни комитети.

На 22 септември 1872 г. Димитър Общи организира обир на турската поща в Арабаконак. Левски е против, но е подкрепен единствено от поп Кръстю Никифоров. Залавянето на участниците нанася тежък удар на революционната организация. Левски получава нареждане от БРЦК и Каравелов за вдигане на въстание, но отказва да го изпълни и решава да прибере архивите на ВРО от Ловеч и да се прехвърли в Румъния.

Той знае за провала при обира в Арабаконак, но не знае, че турската полиция разполага с негова фотография и с точно описание на особените му белези, както и с информация, къде евентуално може да бъде открит. Васил Левски не е предаден от един човек.

На 27 декември 1872 г. бива заловен от турската полиция до Къкринското ханче (източно от Ловеч). При залавянето му архивът, е останал незабелязан от хайката. Същият архив с комитетски книжа е запазен и по-късно предаден на Захари Стоянов. Липсващите парични средства са намерени през 1972 г. в темелите на къщата на Марин Поплуканов. Предполага се, че причината за неговото залавяне е предателство от съмишленик.

Спори се за името на предателя — Поп Кръстю (съучредителя на комитета в Ловеч) или Марин Поплуканов (председателя на комитета). През 1925 историкът Димитър Страшимиров публикува обширен труд, в който представя доказателства, че именно поп Кръстю става доносник на турските власти и дава сведения за местоположението на Левски. Според други проучвания предателство спрямо Левски не е имало.

До последно османците не знаят кого са заловили и Левски е откаран в Търново, за да бъде разпознат. Чак там става ясно кой е той. При Къкрина отиват едва няколко заптиета, а в случай, че са знаели кого залавят, подобна малочисленост не би била логична. Също така се доказа, че поп Кръстю не е имал точна информация за плановете на Левски. Левски, който е охраняван само от 20 заптии по време на пътя си от Търново до София, се е надявал напразно до последно, че ще бъде освободен от съмишленици.

Впоследствие Левски е отведен в София, където е предаден на съд. Апостола изгражда защитата си на основите на правата на християните според Хатихумаюна, за да не издаде някого и организацията. Той подчертал няколко пъти, че е търсил законни пътища за изменение на живота в Империята. Левски се разграничава от дейността на Димитър Общи, за да избегне криминални обвинения.

Смъртната присъда е издадена на 14 и е потвърдена на 21 януари 1873 г.

На 18 февруари 1873 г. присъдата е изпълнена в околностите на София. Мястото на обесването на Васил Левски се намира в центъра на днешна София, където е издигнат негов паметник.

В последните си мигове се изповядва пред архиерейския наместник на София – отец Тодор Митов. В изповедта си казва: "Каквото съм правил, в полза народу е" и помолил прошка от него и от Бога, а в молитвите си да бъде споменаван като йеродякон Игнатий, а също и българския народ.

Левски е известен и с проникновените си фрази, които остават да ехтят във времето и са актуални и сега. "От нас зависи да бъдем равноправни с другите европейски народи" - пише Апостола до новоприетите членове в организацията през 1872 г. 

Думи, актуални и след 140 години...

А днес - 18 юли, в цяла България ще бъде отбелязана 175-годишнината от рождението на Васил Левски. В Борисовата градина церемонията ще започне в 11 ч. пред бюст-паметника на Апостола на свободата. Събитието се организира от Столичната община и общобългарския комитет и фондация "Васил Левски".

В програмата на честването са включени текстове от Левски и любими песни на Апостола, представени от Андрей Захариев и Вокална формация "Юлангело". Слово ще произнесе проф. д.и.н. Илия Тодев - директор на Института за исторически изследвания при БАН. Ще участва Националната гвардейска част и Представителният гвардейски духов оркестър.

Подобни церемонии ще има в цялата страна.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


56 Борис Симеонов 19.07.2012 | 08:04
PrizeMania е най-новата сензационна игра за печелене на награди. На всеки 15мин. може да спечелите смартфони, фотоапарати, парични награди и други изненади. Избираш си награда и кликаш върху нея да си опиташ късмета. Не влагате никакви средства, а само късмет и малко акъл. Линк към играта: http://www.prizemania.net/?refid=82856108
55 bilyanka razpilyanka 18.07.2012 | 16:56
Паметници има, но малко хора се интересуват от делата му и помнят историята, в това ни е грешката - разчитаме само на голата показност.
54 ханибал суарес 18.07.2012 | 16:53
Да се надяваме, че не е била напразна, а и аз продължавам да вярвам, че не е била! Трябва постоянно да се споменава делото му, за да може днешните млади да не забравят какво е направил този човек за нас българите
53 bilyanka razpilyanka 18.07.2012 | 16:48
Гледайки ситуация днес у нас започвам да си мисля, че жертвата му е била напразна... Загубили сме ценностите, ориентирите си.
52 Kokita Bebita 18.07.2012 | 16:26
Хора, идеята ни за Левски е силно хиперболизирана и всъщност въобще нищо не знаем за него. Има една книга, която описва реалния Левски, а не митичния образ от бумажките по история. Казва се "Личности, журналистика и време. Документални етюди и портрети " и ако я прочетете ще научите много за Апостола.
51 Vivi Vasileva 18.07.2012 | 16:25
Левски е обаятелен пример от българската история, от който днешните деца особено имат нужда. Той очаровал и въвличал съвременниците си с такъв плам, а днес ни учи на човеколючие и възкресява позабравени ценности.
50 Vivi Vasileva 18.07.2012 | 16:17
Има го все още, ако говориш за проекта за 133- метров паметник на Апостола до Свиленград, събират се дори средства.
49 ханибал суарес 18.07.2012 | 16:02
Революциите вече не са толкова актуални днес, сега са модерни протестите! Революциите са характерни за новите демокрации или държави където все още няма развита демокрация
48 Miro Slav 18.07.2012 | 15:55
Така е, но защо не следва ме примера му и не се борим за идеалите и ценностти като отечество, българщина, род..., както той го е правил. Май в това се крие цялата ни трагедия - без силни хора като него, които да ни поведат сме загубени.
47 Miro Slav 18.07.2012 | 15:53
Велик българин! Колко актуално и днес звучат думите му - "Без революция сме загубени во веки веков.", май и сега е дошло време за една такава "революция", която да ни очисти от всички паразити, които живуркат на гърба на народа.
46 чичо съби 18.07.2012 | 15:46
Дали вечно ще почитаме героите на онова време като Левски. Не виждаш ли, че искат да ни вземат отново свободата. Искат да прокарват турсия като втори официален език в България. Надявам се това никога да не стане.
45 чичо съби 18.07.2012 | 15:39
Васил Левски е възпян в не една и две песни, написани са за него не едно и две стихотворение. Трябва да го даваме за морален пример на идващото поколение и да му се помни паметта.
44 известна личност 18.07.2012 | 15:34
Така си е Чоки. Аз също много се радвам, че има хора като него, които са дали живота си, за да бъдем днес свободни българи, които да не бъдат унижавани от турците.
43 властен олигарх 18.07.2012 | 15:31
Трябва да уважаваме и почитаме тези хора, защото сега на тях дължим свободата си и не бива да забравяме тези факти. Аз редовно си припомням историята на България, за да знам какви сме били преди и какви не трябва да бъдем днес!
42 Средновековен Рицар 18.07.2012 | 15:29
Аз искам да се изгради огромен и модерен паметник на Левски, както имаше такъв проект, който ако не се лъжа потъна някъде през годините...
41 известна личност 18.07.2012 | 15:27
Нека се преклоним пред този човек дал живота си за свободата на България. Уважавам много имена като Левски, Ботев, Вазов и много други още, за които България е била над всичко и всички.
40 властен олигарх 18.07.2012 | 15:26
Левски е истински и достоен българин. Направил е наистина много за България и това тя да бъде свободна. Ако не е бил той, Раковски, Ботев и много други, то ние можехме днес да говорим още турски език.
39 чичо съби 18.07.2012 | 15:25
След него веднага мога да наредя Христо Ботев! За Ботер мога да кажа, че е бил по-емоционелен, докато Левски е бил по-спокоен. Все пак дегизирал се е, за да не го хванат толкова много време.
38 Средновековен Рицар 18.07.2012 | 15:25
Хора като Христо Ботев и Васил Левски могат да ни карат да се гордеем просто. Много ме е яд, че има футболни отбори които носят техните имена по простата причина, че се хулят и обиждат националните ни герои по този начин.
37 ханибал суарес 18.07.2012 | 15:23
Не се бях замислял и това е много добра идея! Вместо национален празник да ни е Разпети петък например, много по-удачно би било това да е рождението на Апостола
36 ханибал суарес 18.07.2012 | 15:21
Чак да ти се чуди човек как ти се е получило стихотворението като те чета сега :) Все едно поста го е писал учителя Йода :)
35 чичо съби 18.07.2012 | 15:07
Като ученици ни хараха да се опитаме да напишем стихотворение. Условието беше ние сами да си изберем тема, по която да работим. Аз решил да възхваля Левски е 3 куплета - получи се много добре мисля.
34 чичо съби 18.07.2012 | 14:54
Все си мисля, че напоследък сме го позабравили малко Левски. Когато бях дете в началото на 90-те години на миналия век - много повече се говореше пишеше и публикуваше за Левски.
33 lou reed 18.07.2012 | 14:47
Трябва да се отбелязва по пищно този празник!
32 Силви Милви 18.07.2012 | 13:17
Така е, аз сякаш последните години точно по този предмет оценките са най-ниски. Много тъжна статистика...
31 Силви Милви 18.07.2012 | 13:16
Може. Защото ако трябва да погледнем от една по-съвременна гледна точка, днешните деца се учат главно от публикации в Интернет. Пак си е вид четене и учене ако им се представи по един интересен начин в някой хубав сайт.
30 Силви Милви 18.07.2012 | 13:15
Нека, ама някак си повечето сякаш забравят! за мен това трябва да е национален празник!
29 Krist Novoselic 18.07.2012 | 11:37
Може би най-великия българин. Аз си мисля, че трябва да се прави все по-голяма информационна кампания за паметта на Апостола. Да излиза повече информация за неговата работа, за неговия живот.
28 Krist Novoselic 18.07.2012 | 11:31
Честит 175-годишен юбилей от рождението на може би най-големия българин на всички времена - Васил Иванов Кунчев - Левски! Нека всички в този ден да не забравяме какво е сторил Апосола на свободата за своята родина - България.
27 tatqna ivancheva 18.07.2012 | 11:29
Дано поне в един ден от годината си спомним кой е Левски и за какво се е борил.И никога да не забравяме това!
26 blue aquamarine 18.07.2012 | 11:27
Вечна му памет!! Велик българин!!
25 blue aquamarine 18.07.2012 | 11:27
Много ни е промит мозъка с някаква меркантилни и елементарни неща. Забравихме истинската ценностна система!
24 blue aquamarine 18.07.2012 | 11:21
Абсолютно. Именно за това трябва да се набляга повече на образованието и на историята, тя дава самочувствие и чувство за национална принадлежност, както никой друг предмет.
23 blue aquamarine 18.07.2012 | 11:20
Не само са живели!! Сега си свободна да напишеш свободно мнението си именно заради хора, като Левски, Ботев, Раковски и т.н.
22 blue aquamarine 18.07.2012 | 11:19
Думи, толкова актуални и до днес. Така си е! Но някак си забравихме да се вслушваме в правилните послания, дори вече не ги разпознаваме от толкова фалш и лицемери в политиката и обществото ни.
21 Gotinoto Choki 18.07.2012 | 11:08
Щастливци сме, че по нашите земи са живели хора като него!
20 нямам няманов
Този коментар е маркиран като неуместен.
19 lola bunny 18.07.2012 | 11:03
НАЙ- ВЕЛИКИЯТ БЪЛГАРИН ЗА ВСИЧКИ ВРЕМЕНА!
18 Silvi Milenova 18.07.2012 | 10:57
Делото на Левски ще се помни вечно! Той е велик българин!
17 млад жребец 18.07.2012 | 10:44
Спокойно бе :) Сигурен съм, че Ванчето няма съмнения относно националността на Левски, а затова че се променя ценностната система на българина и се почитат личности като дебелото циганче
16 Vanesa Apostolova 18.07.2012 | 10:39
Левски е БЪЛГАРИН! Това е хулене на паметта му! Съгласна съм само с втората и третата част от иазкзването ти!
15 ivanka stoqnova 18.07.2012 | 10:21
Предвид случващото се напоследък, започвам да се съмнявам дали Левски е българин. Започнали сме да забравяме идеите му! Но нека поне децата ни да знаят кой е Левски,а не кой е Азис!
14 Andrei Stoichev 18.07.2012 | 10:20
Винаги когато чета или слушам за него се чувствам адски горд, че той е част от нашата история! Поклон пред теб Дяконе!
13 Лудия Кетчуп 18.07.2012 | 10:11
Всеки носи Левски в сърцето си от ранна възраст! Всички знаем, че без него нямаше да ни има нас! Поклон!
12 riba mech 18.07.2012 | 10:07
Много са, но наистина историята на Левски е велика....Поклон!
11 riba mech 18.07.2012 | 10:07
И аз така. За съжаление горчивата българска реалност бързо ме застига и направо ме досрамява пред паметта му до къде сме я докарали...ако сега беше жив, да е направил сто бунта! В наше време ни липсват такива БУДИТЕЛИ на българската съвест....
10 Bg Maniqka 18.07.2012 | 10:06
"От нас зависи да бъдем равноправни с другите европейски народи" - колко е мъдър Апостолът!
9 riba mech 18.07.2012 | 10:05
Много правилно го каза, защо нямаме такива идоли, такива примери за подражание, като Левски Ботев и всички възродители на българската свобода. А някаква измислени и скапани личност, които само могат да мечатят за смелостта и делата на такива хора?
8 riba mech 18.07.2012 | 10:04
""От нас зависи да бъдем равноправни с другите европейски народи" - пише Апостола до новоприетите членове в организацията през 1872 г. " Хора вслушайте се в тези велики думи на Апостола. От нас зависи всико! Дори и днес са толкова актуални и верни! А ние чакаме на Боко, Моко и Цоко да ни оправи - няма! Сами трябва да се възродим!! Поклон пред светлата му памет!
7 Simo Ludiq 18.07.2012 | 09:54
Така е! За съжаление, обаче, това няма да стане скоро! Да се надяваме, че не петним паметта му много!
6 Koko Taysana 18.07.2012 | 09:52
Вечна му памет! Няма по-голямо сърце от неговото!
5 млад жребец 18.07.2012 | 09:51
Най-достойния българин и едва ли скоро ще се роди някой, който да бъде по-достоен от него! Важното е повече хора да помнят неговото дело и Левски да бъде техен пример за подражание, иначе сме загубени
4 Georgi Hristov 18.07.2012 | 09:51
много ми беше приятно да прочета този текст! Трябва да празнуваме рождението на такива велики хора, а не смъртта има
3 Лолита Набокова 18.07.2012 | 09:44
Поклон пред този велик българин !!! Винаги когато чета неговата биография се чувствам горда , че съм българка . Тъжно е , че в днешно време няма такива достойни българи
2 Веси Иванкова 18.07.2012 | 09:31
Много хубаво статия. Всички тия неща ги знам и съм ги чела стотици пъти, но всеки път все едно за първи път ги чета и винаги ми се насълзяват очите. Такива герои като Левски са вечни; винаги ще си почитаме. Жалко, че сега управляващите ни са измет, която съсипва това, което други са изградили и за което са се борили с цената на живота си и живота на близките си.
1 София Павлова 18.07.2012 | 09:21
Поклон!!! най вдъхновяващата личност в нашата история за мен!

ТВ програма

Кино

  • Сега 100% будни сутрешно токшоу с...
  • 02:15 Култура.БГ предаване за култура с...
  • 03:15 Иде нашенската музика /п/
  • 04:15 По света и у нас /п от 20:00 часа/
  • 05:00 Тайна - моят домашен любимец детски...
  • 05:15 Близнаците Таекуондо детски тв филм...
  • 05:40 Телепазарен прозорец
  • 05:55 Денят започва сутрешен блок с...
  • 01:30 "Ослепително слънце" - сериал, с.2,...
  • 02:10 bTV Новините /п./
  • 02:50 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 04:45 "Ослепително слънце" - сериал /п./
  • 05:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • 06:00 "Тази сутрин" - сутрешен блок с...
  • 09:30 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 12:00 bTV Новините - обедна емисия
  • Сега "Престъпен рай" - сериал, сезон 2
  • 01:30 "Специален отряд" - сериал, сезон 2
  • 02:15 "Моето име е Мелек" - сериен филм
  • 03:15 "Наследство" - сериен филм /п/
  • 04:10 "Свободна да избира" - сериал /п/
  • 05:20 "Пресечна точка" - публицистично...
  • 06:00 "Здравей, България" - сутрешен блок
  • 09:30 "На кафе" - предаване на NOVA
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.